kardinali
Foto: Tanjug/AP photo

Papa Franja juče je sahranjen u Rimu, a sada su sve oči uprte ka predstojećoj konklavi – tajnom zasedanju kardinala koje će uskoro početi sa ciljem izbora novog poglavara Rimokatoličke crkve.

Na oproštaju od argentinskog pape okupilo se oko 400.000 ljudi, među kojima su bili i svetski lideri i članovi kraljevskih porodica, dok su ulice Vatikana i Rima bile preplavljene okupljenima.

Ovoliki broj prisutnih svedoči o ogromnoj popularnosti pape Franje, reformatora poznatog po borbi za prava najsiromašnijih i najugroženijih slojeva društva.

Među onima koji su tugovali za papom, koji je preminuo prošlog ponedeljka u 88. godini života, mnogi su izrazili zabrinutost u vezi sa njegovim naslednikom.

„On je Crkvu učinio pristupačnijom i ljudskijom. Plašim se šta će sada biti,“ rekla je Romina Kačatore (48), Argentinka koja živi i radi kao prevodilac u Italiji.

Kardinali će sutra u devet sati održati peti sastanak od Franjine smrti, na kojem se očekuje da objave datum početka konklave.

Sam izbor novog pape, koji se odvija u strogoj tajnosti u freskama ukrašenoj Sikstinskoj kapeli, vekovima izaziva fascinaciju širom sveta.

Kardinali-elektori glasaće četiri puta dnevno dok jedan kandidat ne osvoji dvotrećinsku većinu, a vest o izboru tradicionalno će biti najavljena belim dimom iz dimnjaka kapele.

Luksemburški kardinal Žan-Klod Holerih izjavio je da očekuje da će konklava početi 5. ili 6. maja, odmah nakon završetka devetodnevne žalosti koja traje do 4. maja.

Nemački kardinal Rajnhard Marks rekao je novinarima da očekuje da će izbor novog pape trajati svega nekoliko dana, naglašavajući da se diskusije ne svode na podele između konzervativaca i progresivaca.

„Novi papa mora imati univerzalnu viziju,“ poručio je Marks.

Više od 220 od ukupno 252 kardinala prisustvovalo je Franjinoj sahrani i danas će se ponovo okupiti u Bazilici Svete Marije Velike kako bi odali počast na njegovom grobu.

U Bazilici Svetog Petra danas će misu služiti Pjetro Parolin, državni sekretar pod Franjom i jedan od glavnih kandidata za novog poglavara.

Pravo učešća u izboru imaju samo kardinali mlađi od 80 godina, a trenutno ih je 135 – većinu je imenovao upravo papa Franja.

Uprkos tome, analitičari ne očekuju da će novi papa biti istog profila kao Franja.

Franja, bivši nadbiskup Buenos Ajresa, poznat po skromnosti i neposrednom kontaktu sa vernicima, bio je veoma različit od svog prethodnika Benedikta XVI, nemačkog teologa.

Benedikt je, pak, predstavljao veliku promenu u odnosu na svog prethodnika, harizmatičnog i globalno voljenog Jovana Pavla II.

Neki kardinali su priznali težinu zadatka koji je pred njima – izbor poglavara za 1,4 milijarde katolika širom sveta.

„Osećamo se veoma malim pred ovakvom odgovornošću. Molimo se za mudrost u donošenju odluka,“ rekao je kardinal Holerih.

(Index)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading