Aleksandar Antić
Alo!/Vladimir Marković
Aleksandar Antić

Alo!/Vladimir Marković

Aleksandar Antić, Foto: Alo!/Vladimir Marković

Nastup Srbije na 25. kineskom sajmu za investicije i trgovinu u kineskom gradu Landžou bila je značajna prilika da srpska delegacija predstavi dosadašnje rezulate saradnje sa Kinom i predstavi nove ideje za zajedničku saradnju dve zemlje, izjavio je ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić.

Ministar rudarstva, koji predvodi delegaciju Srbije u kojoj je i oko 20 srpskih preduzeća, kaže da je Srbija imala veliku privilegiju da bude počasni gost na ovom sajmu koji je, ističe, jedan od najznačajnijih skupova te vrste u NR Kini.

"Mislim da je ovo bila dobra prilika za promociju Srbije, svega onoga što može da ponudi na ovom sve zahtevnijem tržištu. Činjenica da je dvadesetak srpskih kompanija izlagalo na ovom sajmu i da je Srbija imala počasni paviljon, znak je koliko su odnosi između Srbije i Kine snažni i koliko kineska strana te odnose prepoznaje i sa kojim entuzijazmom i željom imaju planove da se ta saradnja nastavi u budućnosti", rekao je Antić za Tanjug.

Aleksandar Vučić

Tanjug/Dimitrije Goll

Trgovinska razmena sa Kinom u 2018. godini porasla je za 23 procenta, a prema rečima ministra, u ovoj godini pokazuje se tendencija daljeg rasta.

Ovi podaci, dokaz su, kaže, da se dobro radi na međusobnim odnosima i saradnji.

Antić, koji je i nacionalni koordinator za saradnju sa Kinom u formatu "Kina plus 17" govorio je na Forumu vezanom za Inicijativu "Put svile".

"Svi naši kineski prijatelji i partneri uvek ističu to strateško partnerstvo između Kine i Srbije i snažno lično prijateljstvo predsednika Si Đipinga i predsednika Aleksandra Vučića kao osnovu za dalji razvoj odnosa između Kine i Srbije", kaže Antić.

Aleksandar Vučić

Kabinet Predsednika

U Kini je srpska delegacija promovisala zajedničke projekte sa tom najmnogoljudnijom državom sveta.

"Istakli smo da kineske kompanije učestvuju u važnim infrastrukturnim i energetskim projektima u Srbiji, ali i da kineske kompanije, u sve većoj meri, ulaze u direktne investicije u Srbiji".

Primer tih investicija su, podseća, ulazak kineske kompanije HBIS u Železaru Smederevo, zatim, Zijin u RTB Bor.

Kao primer grinfild investicija Antić je istakao je ulaganje kineskog Linglonga u fabriku za proizvodnju guma u Zrenjaninu, a kao još jednu potvrdu čvrste saradnje dve zemlje i dokaza da takve zajedničke poduhvate Srbija može da očekuje i u budućnosti, ističe takođe, investiranje Kineza u preduzeće Ikarbus.

Pročtajte još: