Banka
Shutterstock
Banka

Shutterstock

Banka, Foto: Shutterstock

To znači da klijenti banaka koji imaju stambeni, gotovinski kredit ili kreditnu karticu, a koji su prihvatili moratorijum, odnosno nisu se u proteklih 10 dana javili svojoj banci sa zahtevom da nastave sa redovnom otplatom pozajmice, neće u naredna tri meseca plaćati rate i neće imati nikakve troškove prema banci.

Banka

Shutterstock

Banka, Foto: Shutterstock

Zastoj u otplati svakako će značiti i privredi, posebno malim i srednjim preduzećima koja su u proteklom periodu, na primer, investirala u novu opremu, tehnologiju ili prostor, i koja su za to uzela značajne bankarske pozajmice.

Dok vlasnici razmišljaju o tome kako da premoste naredni period i isplate plate radnicima, moratorijum na kredite je jedna vrsta podrške koja će im pomoći u opstanku, uz ostale ekonomske mere koje bi trebalo da budu predstavljene danas.

Nakon tromesečnog moratorijuma, sledeća rata kredita koja će građanima i kompanijama stići na naplatu, praktično je julska.

Nema zateznih kamata, ni prinudne naplate

Novac, pare, dinari

Shutterstock

Novac, pare, dinari, Foto: Shutterstock

Takođe, neće pokretati postupak izvršenja odnosno prinudne naplate, niti će preduzimati druge pravne radnje u cilju naplate potraživanja od klijenata.

Iz centralne banke kažu da su ove mere odmerene s posebnom pažnjom i uzimajući u obzir potencijalno suočavanje sa teškoćama u otplati obaveza, kako građana tako i privrednih subjekata, i potrebu prevazilaženja negativnih efekata po građane i privredu.

Ipak, treba podsetiti da će nakon moratorijuma klijenti svoje kredite otplaćivati tri meseca duže, a mesečna rata će im i za nekoliko evra biti uvećana. Razlog tome je što će im ukupan iznos koji vraćaju biti uvećan za redovnu tromesečnu kamatu koju banke obračunavaju i tokom zastoja u otplati i koju će nakon isteka moratorijuma pripisati ukupnom dugu.

Ova tromesečna kamata biće ravnomerno podeljena na broj preostalih rata.