Dragan Šolak
Printscreen Youtube
Dragan Šolak

Printscreen Youtube

Dragan Šolak, Foto: Printscreen Youtube

Pred Trećim javnim tužilaštvom u toku je pretkrivični postupak protiv nekoliko direktora srpskog kablovskog operatora SBB, predvođenih Draganom Šolakom, potvrđeno je "Politici" u ovoj ustanovi. 

Treće osnovno tužilaštvo, kojem su podnete dve krivične prijave protiv nekoliko direktora SBB-a, zatražilo je od policije da se prikupe podaci i saslušaju osobe koje su pobrojane u ovoj prijavi.

Naime, rukovodstvo SBB nije želelo da dostavi tražena dokumenta, trvrdeći da je u pitanju poslovna tajna ovog preduzeća. Iako određena kompanija neku dokumentaciju čuva kao poslovnu tajnu, ovi papiri moraju biti dostavljeni istražnim organima kada je to neophodno, rečeno je u tužilaštvu za Politiku.

List navodi da su imali uvid u račune na osnovu kojih je SBB uplaćivao novac Ultri, kao i u zahtev za kreditiranje koji je upućen Unikredit banci.

Pet direktora SBB-a sumnjiče se da su pribavili protivpravnu imovinsku korist, jer su vlasnicima dečjih TV kanala "Ultra" i "Mini Ultra" uplaćivali manju naknadu za emitovanje programa. Za samo tri godine, po proračunu sudskog veštaka kojeg je angažovao osnivač "Ultre" Ratomir Kutlešić, SBB se sumnjiči da je oštetio ovu dečju televiziju za 234,18 miliona dinara, tačnije za oko dva miliona evra.

Reč je o naknadi koju kablovski operateri imaju obavezu da uplaćuju televizijama čiji program emituju, a koja se obračunava u odnosu na broj korisnika. Kutlešic osnovano sumnja da je broj pretplatnika SBB-a bio za nekoliko stotina hiljada veći nego što je prikazivano u mesečnim predračunima koji su mu slati.

Osim toga, osnivač Ultre, pritisnut finansijskim nedaćama na drugom poslovnom planu, u martu 2013. prodao je SBB-u četvrtinu udela u Ultri, pa je tako naš najveći kablovski operator postao većinski vlasnik ove televizije, koju je prošlog leta odlučio da izbaci sa liste kanala.

Na ovaj način, prema mišljenju Kutlešića, nastavljen je pritisak na njega nakon što je pokrenuo postupke pred sudom i tužilaštvom.

Takođe, u ovoj krivičnoj prijavi protiv rukovodstva SBB-a, podnetoj u julu 2016. navedeno je da je laznim prikazivanjem manjeg broja korisnika ove kablovske mreže Kutlešić doveden u zabludu u pogledu vrednosti svog udela. Kompanija SBB, prema tvrdnjama podnosioca prijave, kupila je četvrtinu Ultre po ceni tri puta nižoj od realne tržišne.

SBB je 25 odsto udela u Ultri kupio za dva miliona dinara, a veštak je proracunao da je reč o poslu vrednom 7,6 miliona evra.

Advokat Branko Pavlović, pravni zastupnik Ratomira Kutlešića, za Politiku kaže da je reč o krivičnom delu prevare za šta se, osim Šolaka, sumnjiče Dragica Pilipović, Vladislav Ratajac, Suzana Todorović i Dragana Jovanović Džaril.

Komentari (2)

dipl.ek.penz.

13.01.2018 05:53

Da li je SBB naterao Kutlesica da mu proda udeo u firmi? Cena se dogovara i sta je tu kriv. delo? Za slicno je optuzen i Miskovic pa oslobodjen.

Mrko gleda

14.01.2018 13:33

@dipl.ek.penz. - A ako su lazirali papire i umanjili vrednost? To je ok? Ajd sad dipl ek penz odgovori jel to krivicno delo?