Ne kupujte više ovo mleko i nikako ga ne dajte deci!
Po većim i bolje snabdevenim marketima u ponudi su razne vrste mleka, ali nisu sva jednako dobra.
Tanjug/Tanja Valić
U gradovima u Srbiji snabdevenost prodavnicama mlekom je znatno poboljšana nego prethodnih godina, ali i dalje nema svih vrsta mleka tokom celog dana.
U Beogradu se po manjim prodavnicama kratkotrajno mleko može naći uglavnom samo u ranim jutarnjim časovima, a kada je dugotrajno mleko u pitanju trgovci se žale da nema mleka sa 2,8 mlečne masti.
Mleko sa više mlečne masti je mnogo ukusnije od onog vodenastog, na kom piše da ima 0 ili 1% masti. Ipak, većina će kupiti upravo to mleko jer smatra da je zdravije i da neće uticati na kilažu.
Međutim, istraživanja magazina Circulation su dokazala da svi oni koji konzumiraju mleko sa većim procentom masti, ali i jogurt i sireve imaju mnogo manje šanse da obole od dijabetesa.
Zapravo, imaju 50% manje šanse da obole, što nikako nije zanemarljiv podatak.
Takođe, razređivanjem mleka smanjuju se i njena hranljiva stvojstva, koncentracija vitamina i proteina.
Ne čudi što pedijatri preporučuju za decu mleko sa visokim procentom masti, pa nema razloga da ga odrasli izbegavaju.