Velika Morava
Tanjug
Velika Morava

Tanjug

Velika Morava, Foto: Tanjug

 

* U potrazi za hranom pojedine severne ptice polako pristižu u naše krajeve da prezime

* Među njima su i vrane iz vrste gačac koje su nedavno u velikom jatu od nekoliko hiljada ptica došle u dolinu Velike Morave kod Jagodine

* One su kod nekih građana izazvale nelagodu i strah

Predstavnik Društva za proučavanje i zaštitu ptica Slobodan Knežević, kaže da građane njihova pojava ne treba da zabrinjava, jer, objašnjava, gračci po svojoj prirodi nisu agresivna vrsta, niti u ovom periodu mogu da naštete bilo kojoj poljoprivrednoj kulturi.

Luku (12) pokušali da bace sa trećeg sprata, brutalno se iživljavaju nad njim već godinama! Ovo je vapaj njegove očajne majke!

AUTOR: Alo.rs/Novosti.rs/M.Č. DATUM I VREME: 26.10.2019. 14:29 Majka tvrdi da Luka trpi nasilje od prvog razreda osnovne škole. Luka Jovanović, Foto: Twitter.com * Majka Ivana tvrdi da joj drugi učenici maltretiraju dete od prvog razreda osnovne škole * Navodi da su hteli da ga bace sa trećeg sprata * Nada se da će javni vapaj nešto da promeni Osnovnu školu "Petar Petrović Njegoš" u Beogradu potresa slučaj vršnjačkog nasilja.

- Ta vrsta vrana živi u većim kolonijama, i u ovom periodu godine dešava se da populacija iz severne Evrope pronalazi hranu u našoj zemlji i pridružuje se domaćim jatima. Zbog toga ta jata mogu nekada brojati i više hiljada jedinki- rekao je Knežević za Tanjug.

Pročitajte još:

Naime, tako veliki broj gačaca mogao bi da ima pozitivnu ulogu u zaštiti životne sredine, kaže Knežević, jer su, objašnjava, gačci svaštojedi i besplatno za nas "recikliraju" veliku količinu organskog otpada koja završi u prirodi.

- Možda nemamo razvijenu industriju za recikliranje otpada, ali imamo sreću da ta vrsta ptice i dalje u značajnim brojkama dolazi u naše krajeve i uspevaju da recikliraju naš organski otpad, kako ne bi ostao glodarima, kao što su pacovi, koji su često prenosioci opasnih bolesti po ljude - navodi Knežević.

Vrane

Tanjug

Vrane, Foto: Tanjug

Osim vrana, kaže on, u Srbiji će ove godine prezimiti i druge ptice, kao što su severne zebe, obične zebe, češljugari, zelentarke, zimovke, odnosno sve one vrste koje se u nastupajućem hladnom periodu spuštaju u niže predele kako bi pronašle hranu.

- Mnogi možda ne znaju, ali brojnim vrstama ptica je hrana osnovni motiv zašto se uopšte sele, ne toliko zima pa da ne mogu da izdrže hladnoću - objasnio je Knežević.

Sahrana skuplja od luksuznog putovanja: "Umalo se nisam onesvestila, kada sam sve stavila na papir"

AUTOR: Republika/D.S. DATUM I VREME: 26.10.2019. 12:01 - 26.10.2019. 12:13 Nema ništa za džabe Groblje, Foto: E-stock/Katarina Mihajlovic Smrt je najunosniji biznis u Srbiji! Odlazak najbližih na večni počinak je, pored emotivnog, i finansijski šok za žive jer skromna prosečna sahrana ne može da prođe bez 120.000 dinara, i to pod uslovom da imate svoje grobno mesto.

Zanimljivo je, navodi on, da će se i neke ptice, koje mi znamo kao ptice selice, zadržati nešto duže u našoj zemlji zbog miholjskog leta, a možda i ovde provesti celu zimu.

- Nije retkost da se i neke tipične selice, na primer rode, zadrže kod nas i tokom čitave zime, budući da hranu pronalaze na deponijama i uspeju da prezime zimu - navodi Kneževć.

Dobrota Beograđana koji često odlaze na reke da hrane labudove, ne samo da je privukla veliki broj labudova u naše krajeve, već je uspela i da ih zadrži tokom čitave zime, kaže Knežević.

Vrane

Tanjug

Vrane, Foto: Tanjug

Međutim, osim labudova, tu su i druge vrste, ćubasta patka ili riđoglava patka, koje odlučuju da prezime na Dunavu i Savi.

- Dunav i Sava su velike reke, a tokom zime retko kada dolazi do njihovog kompletnog zamrzavanja, zato su pticama izvor hrane, ali i bezbednosti, jer je na Ušću zabranjeno pucati na ptice, tako da se one tu osećaju bezbedno mnogo više nego u drugim delovima reka - zaključio je Knežević.

BONUS VIDEO: STIGAO VOZ IZ KINE! Spektakularna scena na Novom Beogradu!