zima led nevreme snežna oluja sneg vremenska prognoza
Tanjug/AP

 

zima led nevreme snežna oluja sneg vremenska prognoza

Tanjug/AP

zima led nevreme snežna oluja sneg vremenska prognoza, Foto: Tanjug/AP

Za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 metara kvadratnih na 20 stepeni u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna je energija od oko 9.000 kilovat-sati, rezultati su najnovijeg istraživanja.

Šokantna ispovest prostitutke Vide Kokić (48) iz Loznice: Imam desetoro dece, nijednom ne znam oca!

Rodila sam desetoro dece, nijednom ne znam oca i nijedno ne živi sa mnom. Jednom sam u Nemačkoj za veče zaradila 16.000 maraka, priča Vida. Vida Kokić, Foto: Youtube/Printscreen * Prostitucijom se bavim već 31 godinu i za to vreme sam "usrećila" više od 50.000 muškaraca * Sada, nažalost, jedva imam šta da jedem.

Najniže troškove energije za grejanje, za navedene uslove, u grejnoj sezoni pred nama imaće tako domaćinstva koja se greju na drvo u područjima Srbije u kojima se ono može nabaviti po nižim cenama, od oko 4.500 dinara po kubnom metru i ukoliko imaju novije peći čija je efikasnost veća od 65 odsto. U tom slučaju im je za nabavku goriva potrebno 38.300 dinara za sezonu.

Znatno veće troškove, oko 62.000 dinara, imaće domaćinstva koja koriste skuplje ogrevno drvo, sa cenom od 6.300 dinara za metar te imaju peći niže efikasnosti.

- Prema prosečnoj ceni prirodnog gasa u Srbiji, za grejanje tokom cele zimske sezone treba izdvojiti 42.000 dinara, pri čemu je dodatna prednost njegovog korišćenja i komfor koji pruža. Nešto viši su troškovi grejanja na ugalj od 48.000 do 52.000 dinara. Građanima koji se greju na pelet godišnji troškovi iznose oko 60.000 dinara, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za to gorivo - rekli su iz Agencije za energetiku.

Na stovarištima kažu da ljudi najviše pazare drva, bukvu, cer, hrast, grab i bagrem. Kupuje se obično od 5 do 8 metara, pa ako zafali, dokupi se. Cena se nije puno menjala za razliku od prošle godine, drva su po metru skuplja svega par stotina dinara.

PROČITAJTE JOŠ:

 

- Za tonu lignitovog uglja u komadu "kostolac" ili "kolubara" treba platiti 7.500 dinara, dok se "stanari" prodaje po ceni od 11.500 dinara. Sušeni lignit "kolubara vreoci" prodaje se po ceni od 13.500 do 14.500 dinara, dok mrki ugalj "banovići" košta minimalno 14.500 dinara - kaže Bojan, trgovac ugljem iz Novog Sada.

Kako upozoravaju iz Agencije za energetiku, domaćinstva koja se greju na struju i koriste termoakumulacione peći, imaće troškove od 48.000 dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna električna energija. Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje električne energije samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za čak 44 odsto, tako da oni iznose oko 69.000 dinara, što je skuplje od većine alternativnih goriva.

Najveće troškove energije za grejanje imaće domaćinstva koja koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje, propan-butan gas i lož-ulje. Za nabavku energenata ili energije, koja je potrebna za grejanje prosečnog stana tokom cele sezone, oni moraju da izdvoje 128.000 dinara za električnu energiju, 127.000 dinara za propan butan gas, odnosno 120.000 dinara za lož-ulje.

U odnosu na prethodnu godinu, niže su jedinične cene lož-ulja za 18 odsto i propan-butan gasa za pet odsto, dok ostale cene nisu bitno promenjene.

BONUS VIDEO: Helena Gavran ima četiri godine i tumor na mozgu. HITNO POTREBNA POMOĆ