Vakcinacija
Printscreen
Vakcinacija

Printscreen

Vakcinacija, Foto: Printscreen

Vakcina protiv gripa u većini zdravstvenih centara i domova zdravlja u Srbiji više nema. U Institutu “Batut” kažu da će problem rešiti preraspodelom zaliha ili kupovinom novih količina.

Dom zdravlja u Kruševcu je već treće nedelje vakcinacije ostao bez vakcine.

Domovi zdravlja u Braničevskom i Podunavskom okrugu trenutno imanju manje od 200 doza.

"Kada je distribucija 70 posto, to je već velika, dobra uspešnost ali ovo je 90 posto, tako da su naši stanovnici zaštićeni", kaže Ana Jovanović, direktorka Zavoda za javno zdravlje u Požarevcu.

Vakcinacija

Printscreen

Vakcinacija, Foto: Printscreen

U Kraljevu je "planulo" svih 4.000 vakcina. Trebovane su naknadno i u državnim apotekama.

"1.121,49 dinara košta vakcina, sve veći broj pacijenata se interesuje i kupuje vakcine jer su u Domu zdravlja nestale", kaže Lidija Živković iz Apotekarske ustanove Kraljevo.

Dodatne količine besplatnih vakcina za imunizaciju od sezonskog gripa Domovima zdravlja stići će naredne nedelje, obećavaju u "Institutu "Batut".

Pročitajte još:

 

Prof. dr. Darija Kisić, epidemiolog, zamenica direktora Instituta "Batut" kaže da se beleži mnogo veća zainteresovanost građana nego što je to ikada bilo i u jednoj sezoni.

"Sada se radi preraspodela u odnosu na sve raspoložive količine i sigurno da će se u narednom period učiniti svi napori da se pokuša i nabavi i dodatna količina vakcina", kaže Kisić.

Ove godine obezbeđeno je gotovo 300.000 vakcina, 50.000 više nego prošle godine.

Dilema svih dilema: treba li se vakcinisati protiv gripa?

Napominjemo da je bojazan od vakcine protiv gripa neopravdana, pošto od tih vakcina u prošlosti gotovo da nije bilo zdravstvenih komplikacija, a najviše koristi imale su starije osobe.

Sve vakcine koje se koriste na teritoriji Republike Srbije strogo su kontrolisane od stručnih državnih organa.

Podsećamo da u Srbiji odavno nema bolesti koje su suzbijene redovnim vakcinacijama, pa tako, na primer, nije bilo pojave poliomijelitisa duže od 17 godina, ali su pojedini pacijenti donosili ovu bolest u Srbiju iz drugih krajeva sveta gde vakcinacija nije redovna.

 Bonus video