Male boginje
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Dete (15) koje je zaraženo morbilima nije vakcinisano MMR vakcinom. Njemu su male boginje dijagnostikovane pre dva dana, a juče je potvrđeno i da je njegova majka obolela od morbila. Oni su se zarazili u inostranstvu. Najpre se zarazila majka, pa male boginje prenela na dete.

Kada se pojavi epidemija malih boginja uvek se pitamo da li smo preležali boginje? Ipak, većina porodica pamti da su im deca preležala ovčije boginje, koje skoro svako dete preleži, a kada su u pitanju male boginje postoje dileme koje potiči zbog česte zabune da su male boginje isto što i ovčije. Za nešto detaljnije informacije o malim boginjama - bilo da je u pitanju imunizacija ili sticanje imuniteta zaražavajem - potrebno je imati uvid u lekarski karton ili još bolje potrebno je uraditi analize iz krvi.

Test iz krvi najsigurniji

Za sve nas koji brinemo o tome da li smo vakcinisani, da li smo preležali male boginje i da li smo u dovoljnoj meri zaštićeni od malih boginja, dobra vest je da na vrlo jednostavan način možemo to sa sigurnošću da otkrijemo! Dokaz o tome da li smo preležali male boginje ili smo kompletno vakcinisani dobija se uvidom u serološki test (IgG antitela na morbile).

Analiza na morbile veoma je jednostavna i kratko traje, a analiza se radi iz venske krvi. Testom se utvrđuje postojanje antitela na antigene virusa morbila, a ukoliko postoje antitela u krvi možemo sa sigurnošću da kažemo da je osoba stekla imunitet ili tako što je preležala bolest ili putem vakcinacije. U oba slučaja, osoba može biti sigurna da neće oboleti ukoliko dođe u kontakt sa zaraženom osobom.

Da li treba da radim test i ako sam vakcinisan/a?

Ako ste rođeni posle 1971. godine, a pre 1996.godine velike su šanse da ste vakcinisani, ali samo jednom dozom vakcine. Ukoliko ste primili samo jednu dozu vakcine pre 20 i više godina, a dođete u kontakt sa obolelim možete oboleti, jer jedna doza vakcine ne obezbeđuje potpuni dugoročan imunitet. Imunitet nakon vakcinacije traje decenijama. Vremenom, on se gubi kod 0-5% vakcinisanih, što ne ugrožava kolektivni imunitet populacije u sprečavanju pojave epidemija, ali ukoliko niste u dovoljnoj meri zaštićeni, vaše zdravlje može biti ugroženo. Kako biste bili sigurni u to da li ste zaštićeni - uradite test!

Imunizacija protiv morbila kod nas je počela1971. godine. Od 1984. godine se daje vakcina protiv morbila i protiv zauški u jednoj dozi. Od 1994. godine daje se sadašnja trovalentna vakcina MMR u dve doze. Prva doza sa 13-14 meseci, druga pred polazak u školu. Samo kompletno vakcinisani sa dve doze MMR vakcine, rođeni posle 1994. godine su kompletno zaštićeni i oni koji su preležali baš male boginje. Svi ostali nemaju kompletnu zaštitu i u uslovima epidemije mogu da se zaraze.

Oni koji su rođeni tokom '90'. godina prošlog veka primaju dve doze vakcine što se smatra potpunom zaštitom. Jedna doza se prima u prvoj godini života, a druga pred polazak u školu. Ipak, pojedini epidemiolozi tvrde da u to vreme obuhvat vakcinacije nije bio stoprocentan zbog sankcija i rata.

Delimična zaštita postoji u većem broju slučajeva kod onih koji su rođeni između 1970. i 1990. godine iako su primili samo jednu dozu ove vakcine. Oni koji su rođeni pre 1971. nažalost, sada nemaju mnogo izbora nego da se čuvaju ukoliko već nisu preležali infekciju i nisu stekli prirodni imunitet.

Preležali ste boginje ali niste sigurni koje?

Kada se jednom preleže male boginje stvara se doživotni imunitet, ali često nismo sigurni u to da li smo preležali boginje i ako jesmo, koju vrstu boginja smo imali u detinjstvu. Preležane ovčije boginje ne stvaraju imunitet prema morbilama, odnosno malim boginjama. Svaka osoba koja nije stekla specifični imunitet (bilo vakcinacijom ili time što je preležala male boginje) ima veliki rizik da se pri kontaktu sa obolelom osobom zarazi i da oboli. Kako biste zaštitili i sebe i druge, važno je da proverite da li ste u dovoljnoj meri zaštićeni, preneo je Mondo.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading