alo
Foto: Alo/Foto: Alo/ilustracija

U poslednjih 11 dana tlo u Srbiji se zatreslo čak sedam puta, a najnoviji potres registrovan je 11. maja u Vranju, jačine 2,3 stepena po Rihteru. Tokom popodneva zemljotres je zabeležen i u Crnoj Gori (3,8 stepeni), a podrhtavanje se osetilo i u BiH i Hrvatskoj.

Prema rečima seizmološkinje Ane Mladenović, većina ovih zemljotresa je slabog intenziteta i često se ni ne osete, niti izazivaju štetu. Ipak, ona upozorava da se u narednih deset godina u Srbiji očekuje zemljotres jačine oko 5 stepeni po Rihterovoj skali.

Spisak zemljotresa u Srbiji od početka maja:

maj – Goč – 1,9 stepeni

maj – Jošanička Banja – 1,9 stepeni

maj – Vranje – 1,6 stepeni

maj – Kruševac – 1,6 stepeni

maj – Kosovska Mitrovica – 3,2 i 3,3 stepena

maj – Vranje – 2,3 stepena

Najkritičniji region: centralna Srbija

Mladenović objašnjava da je centralna Srbija, uključujući Kraljevo, Mionicu i okolinu, seizmički najaktivnija oblast. Na osnovu geoloških i seizmoloških podataka, očekuje se da se u toj regiji u narednih 10–15 godina dogodi zemljotres jačine oko 5 stepeni – sličan onom koji je 2010. pogodio Kraljevo.

– Takvi zemljotresi ne izazivaju ozbiljniju štetu, osim potencijalnog pucanja zidova, padanja predmeta s polica ili oštećenja maltera. Ne očekuje se rušenje objekata – ističe Mladenović.

Direktor Seizmološkog zavoda: Ovakvi potresi su očekivani

Branko Dragićević, direktor Seizmološkog zavoda Srbije, ističe da se zemljotresi poput onog u Kraljevu događaju prosečno jednom u više decenija i da tehnologija gradnje danas značajno smanjuje rizik od ozbiljnih posledica.

– Zemljotresi jačine 5 do 5,5 stepeni u 21. veku ne bi smeli da izazovu veću štetu, osim ako se ne radi o starim ili neadekvatno građenim objektima – naglašava Dragićević.

Petrovac na Mlavi i Svilajnac – seizmički aktivni, ali bez većih opasnosti

Petrovac na Mlavi i Svilajnac nalaze se na poznatom rasedu duž reke Mlade, ali se u tim mestima ne očekuju jaki zemljotresi. U blizini Bora i Majdanpeka javljaju se i veštački zemljotresi izazvani miniranjem u rudnicima, koji nisu prirodnog porekla.

Najtrusnija područja u Srbiji:

Kopaonik

Dolina zapadne i Velike Morave

Kraljevo, Trstenik, Kruševac

Rudnik, Valjevo, Mionica, Lazarevac

Svilajnac i Paraćin

Mladenović ističe da jači zemljotresi od 6 stepeni nisu realni u Srbiji, jer se zemlja nalazi daleko od glavnih tektonskih zona koje proizvode takve udare.

Beograd van seizmičke opasnosti

Prema njenim rečima, Beograd se ne nalazi na trusnom području, a najbliže seizmičke zone su Mionica, Lazarevac i Valjevo – oko 100 km udaljene.

(Blic)

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading