Art basket - Radivoj Korać polufinale Kupa
KSS

KSS

Art basket - Radivoj Korać polufinale Kupa, Foto: KSS

U drugom polufinalnom meču Kupa Milan Ciga Vasojević, košarkašice Art Basketa savladale su ekipu Radivoja Koraća 81:67 (27:17, 13:29, 27:9, 14:12) i u nedelju od 13 sati igraće u finalu protiv Vojvodine 021.

Utakmica je od prvog minuta imala jak tempo, uz dosta brzu igru. Korać je posle tri minuta poveo 7:3, ali je Art i pored dosta promašaja na obe strane napravio seriju 8:0 i u 5. minutu poveo 11:7, a posle trojke Čolić i dva penala Vučković i 18:9. Nije se dao Korać, preko Amerikanke Lumis držao je priključak, iako je Art lakše rešavao napade, pa je posle trojke Miljanić u finišu prve četvrtine imao i „plus 11“ – 26:15.

Bolji je Art Basket bio i u drugoj deonici, posle trojke Stefanović poveo 32:19. Borile su se košarkašice Koraća, ali su teško dolazile do poena, za razliku od rivalki (39:24, 15. minut). Međutim, usledila je serija promašaja Arta, a posle trojke i slobodnog bacanja Lumis, a onda i kontre Vukosavljević za seriju 11:0, ponovo su bile u igri 35:39 – 16. minut. Još jedan loš napad Arta i više od četiri minuta bez poena, energične prvotimke Koraća su iskoristile da posle dva puta uzastopno „2+1“ (Mitrović i Stojiljković) povedu 41:39 (serija 17:0). Nastavile su izabranice trenera Akanovića da kontrolišu igru i rezultat, pa su na poluvreme otišle sa šest poena viška – 46:40 (serija ukupno 22:1).

Mnogo nervoze bilo je i na startu treće četvrtine, koju je Art otvorio mini serijom 5:0, ali je Korać brzo odgovorio sa „2+1“ Davinić. Usledio je period igre koš za koš, Sjajna Čolić donela je ponovo prednost Artu u 26. minutu – 55:51, a par minuta kasnije i trojkom, pa dvojkom velikih 64:53. Na poslednju pauzu, Art Basket je posle trojke Zec otišao sa „plus 12“ – 67:55.

Krenule su košarkašice Koraća u poslednjoj četvrtini na sve ili ništa, ali ih nije služio šut, pa je sigurni Art držao dvocifrenu prednost. Zhavaljujući odličnoj Snežani Čolić, nije bilo pada u igri Arta kao u drugoj četvrtini, pa je ekipa trenera Vidosavljevića potpuno zasluženo stigla do trijumfa i plasmana u finale.

Od 2006. godine, od kada je Srbija samostalna država, najviše trofeja nacionalnog Kupa osvojile su košarkašice Hemofarma, čak pet, od čega četiri zaredom od 2007. do 2010. godine.

Crvena zvezda i Partizan su se radovali po tri puta, Partizan - 2011, 2013. i 2018, Crvena zvezda 2016, 2017. i 2019, a Radivoj Korać, Vojvodina i Kraljevo po jednom, Korać 2014, Novosađanke 2015, a Kraljevčanke 2020.

Ako slavi u finalu, Art Basket će se prvi put u istoriji radovati trofeju.