PRVO FINALE ZA GORDI ALBION Engleska posle produžetaka bolja od Danske! (FOTO GALERIJA, VIDEO)
EPA-EFE/Laurence Griffiths

Italija je prvi finalista Evropskog prvenstva, posle penala Azuri su savladali Španiju (1:1 - 4:2).

Drugi finalista, prvi put u istoriji, je domaćin Engleska. Gordi Albion je posle produžetaka pobedio Dansku 2:1.

Italija je jedinu titulu osvojila 1968. posle reprizirane utakmice sa Jugoslavijom, finala je gubila 2000. i 2012.

Engleska je takođe najveći uspeh postigla 1968. kada je bila treća, kao i 1996. kada je bila domaćin turnira. Sada je otišla najmanje korak dalje.

Engleska - Danska 2:1 (1:1)

Strelci: 0:1 Mikel Damsgard u 30, 1:1 Simon Kjer (autogol) u 39, 2:1 Hari Kejn u 104. minutu.

London - Stadion: Vembli. Sudija: Dani Mekeli (Holandija).

ENGLESKA: Pikford, Šo, Megvajer, Stons, Voker, Rajs (od 95. Henderson), Filips, Sterling, Maunt (od 95. Foden), Saka (od 69. Griliš, od 106. Tripije), Kejn.

DANSKA: Šmajhel, Vestergard, Kjer, Kristensen (od 79. Andersen), Mele, Dilejni (od 88. Jensen), Hojbjerg, Striger (od 67. Vas), Damsgard (od 67. Polsen), Dolberg (od 67. Norgard), Brajtvajt.

Engleska je prvi put u finalu Evropskog prvenstva. Malo VAR, malo Kejn, malo autogol Danaca i četa selektora Gereta Sautgejta je na domak pehara.

120. minut: Sterling sam izbija pred Šmajhela tri metra od gola, ali Danac brani sjajno.

114. minut: Brajtvajt šutira sa dvadesetak metara, lopta je fijuknula metar pored stative.

106. minut: Rezervistu Griliša zamenio je Tripije.

2. PRODUŽETAK:

104. minut: Zaleće se Kejn, brani penal Šmajhel, ali natrčava na loptu Hari i pogađa iz odbitka, Engleska - Danska 2:1.

102. minut: Sterling je pobegao uz gol liniju, oborio ga je Mele. Sudija pokazuje na penal. Potvrđuje to i VAR. Niko i ne obraća pažnju što su dve lopte bile u terenu.

98. minut: Dobar šut Griliša pod prečku, brani Šmajhel.

95. minut: Ušli su Henderson i Foden.

94. minut: Dobar pokušaj Kejna iskosa sa osam metara, šut po zemlji odbranio je rukom Šmajhel.

1. PRODUŽETAK

90+5. minut: Posla ubačene lopte u kazneni opet najviši u skoku Megvajer, šutira, lopta ide u gol, ali je lako hvata Šmajhel.

90. minut: Pomoćni sudija pokazuje da je meč produžen za 6 minuta!

88. minut: Povređen je i Dilejni, menja ga Jensen.

78. minut: Kristensen se baca i sprečava izglednu priliku za rivala presecanjem lopte, ali se tom prilikom povredio. Zamenio ga je Andersen.

73. minut: Englezi traže penal, Kejn i Mele su se nogama sapleli na ivici kaznenog, sudija je odmah pokazao da nema ništa od penala, iako su se bunili Englezi to je potvrdio i VAR.

71. minut: Ubačena lopta sa desne strane Griliša, prešla mu je preko noge, krenula pod prečku, ali je Šmajhel izbacio u korner.

67. minut: Trostruka izmena kod Danaca, ušli su Vas, Norgard i Polsen.

64. minut: Kristensen je na zemlji, žali se na povredu. Spremna je trostruka izmena kod Danaca.

59. minut: Šo ubacuje sa leve strane po zemlji u peterac, loptu zahvata Hojbjerg petom i umalo postiže novi autogol, lopta se pored stative otkotrljala u korner.

55. minut: Maunt nabacuje, Megvajer pokušava glavom, lopta ide uz stativu, baca se Šmajleh i čudesno brani.

51. minut: Dolberg šutira sa 17 metara u malu mrežu, baca se Pikford i brani krajnjim naporom.

49. minut: Megvajer u napadu pravi faul rukom u skoku i dobija žuti karton.

46. minut: Na poluvremenu nije bilo izmena.

2. POLUVREME:

44. minut: Pod utiskom autogola svi su u finišu poluvremena bili oprezniji.

EPA-EFE/Justin Tallis

39. minut: Lopta ubačena sa desne strane po zemlji, uputio je Saka, lopta je prošla kraj Šmajhela, uklizao je u petercu kapiten Kjer, lopta ga je pogodila i završila u mreži, Engleska - Danska 1:1. Ovo je jedanaesti autogol na turniru!

37. minut: Zicer Sterlinga sa tri metra odbranio je Šmajhel.

30. minut: Nepotreban faul je na 25 metara napravio bek Šo. Zalet je uhvatio Damsgard, lopta je poput projektila proletila iznad živog zida, bacio se Pikford, ali je lopta bila neuhvatljiva, skoro da je prošla po sredini gola, Engleska - Danska 0:1. Prvi je ovo gol na turniru iz slobodnog udarca. Ujedno i prvi koji su Englezi primili na turniru.

25. minut: Ušao je Damsgard u kazneni, metar, dva, onda je našao prostor i šutirao izmešu dva rivala, ali dva, tri metra od gola.

17. minut: Nema ozbiljnijih prilika, završni pasovi su loši.

13. minut: Sterling je šutirao po zemlji, ali nije uspeo da savlada Šmajhela.

6. minut: Sjajna lopta Kejna sa desne strane, prolazila je kroz peterac Danaca, za pola koraka je zakasnio Sterling da je gurne u mrežu.

5. minut: Oba tima su oprezna na stratu s tim da Gordi albion napada.

Drugi put na evropskim prvenstvima igraju Engleska i Danska. Jedini put pre ovoga su igrali 1992. u grupnoj fazi i bilo je nerešeno (0:0). Te godine Danci su došli do trona!

1. POLUVREME:

Meču prisustvuju i članovi obe kraljevske porodice, Danske i Engleske.

U odnosu na četvrtfinala samo jedna izmena u obe startne postave, oporavljeni Bukajo Saka je zamenio Džeka Griliša u veznom redu Gordog albiona.

U oba tima jedini koji nije bio spreman za meč je Markus Erikson, koji je na prvoj utakmici imao srčani udar, ali su lekari uspeli da ga reanimiraju.

Hari Kejn, strelac tri gola na turniru, juri vodećeg strelca EP Kristijana Ronalda (5 golova + 1 asistencija), ujedno jedan gol deli ga od toga da se izjednači sa Garijem Linekerom, najboljim strelcem Gordog albiona na velikim turnirima.

Poslednji put kada su se međusobno sastali na velikom turniru Engleska je Danskoj dala tri gola u prvom poluvremenu.

Osmina finala Evropskog prvenstva:

26. jun (London): Italija - Austrija 2:1 produžeci (Kijeza 95, Pesina 105 - Kalajdžić 114)

26. jun (Amsterdam): Danska - Vels 4:0 (Dolberg 27, 48, Mele 88, Brajtvajt 90+4)

27. jun (Sevilja): Belgija - Portugalija 1:0 (T. Azar 42)

27. jun (Budimpešta): Holandija - Češka 0:2 (Holeš 68, Šik 80)

28. jun (Bukurešt): Francuska - Švajcarska 3:3 - 4:5 penali (Benzema 57, 59, Pogba 75 - Seferović 15, 81, Gavranović 90)

28. jun (Kopenhagen): Hrvatska - Španija 3:5 (Pedri 20. autogol, Oršić 85. Pašalić 90+2 - Sarabia 38, Azpilikueta 57, F. Tores 77, Morata 100, Ojarzabal 103)

29. jun (Glazgov): Švedska - Ukrajina 1:2 produžeci (Forsberg 43 - Zinčenko 27, Dovbik 120+1)

29. jun (London): Engleska - Nemačka 2:0 (Sterling 75, Kejn 86)

Četvrtfinale Evropskog prvenstva:

2. jul (Sankt Petersburg): Švajcarska - Španija 1:1 - 1:3 penali (Šaćiri 68 - Zakaria 8. autogol)

2. jul (Minhen): Belgija - Italija 1:2 (Lukaku 45+2. penal - Barela 31, Insinje 44)

3. jul (Baku): Češka - Danska 1:2 (Šik 49 - Dilejni 5, Dolberg 42)

3. jul (Rim): Ukrajina - Engleska 0:4 (Kejn 4, 50, Megvajer 46, Henderson 63)

Polufinale Evropskog prvenstva:

6. jul (London): Španija - Italija 1:1 - 2:4 penali (Morata 80 - Kijeza 60)

7. jul (London): Engleska - Danska 2:1 (Kjer 39. autogol, Kejn 104 - Damsgard 30)