ŠOKIRAO JE SVET HODAJUĆI PO ŽICI IZMEĐU KULA BLIZNAKINJA U NJUJORKU Ušao je u istoriju, svi su se pitali kako je to izveo

Filip Petit je pre 50 godina šokirao je svet hodajući po žici između Kula bliznakinja. „Ludi Francuz“, kako je tada nazvan, je odmah uhapšen zbog svog opasnog podviga.
Foto: Printscreen/instagram
Hodao je na žici na visini od 411 metara
Godine 1974, Filip Petit je hodao po žici i izvodio akrobacije između solitera na Menhetnu.
U ranim jutarnjim satima 7. avgusta 1974. godine, francuski umetnik i hodač po žici Filip Peti zauzeo je svoj položaj na visini od nešto više od 411 metara iznad ulica Njujorka i započeo svoju sudbonosnu šetnju.
Petit je proveo 45 minuta na tankoj metalnoj žici koja je spajala Kule bliznakinje, odnosno dve kule Svetskog trgovinskog centra, koje su teroristi srušili 17 godina kasnije, 2001. godine.
Sama žica je bila dugačka oko 40 metara. Umetnik nije samo hodao po žici, već je i nastupao na njoj, izvodeći razne akrobacije dok ispod njega nije bilo zaštitne mreže.
Foto: Printscreen/instagram, Printscream Yotube
Na ideju je došao slučajno
Ulice donjeg Menhetna ubrzo su se ispunile hiljadama ljudi, a gomila je sa strahopoštovanjem i divljenjem posmatrala kako umetnik legne na žicu, pozdravi nebo i maše pticama.
Veoma je zanimljivo da mu je ideja za ovaj neverovatan podvig pala na pamet sasvim slučajno. Petit je sedeo kod svog zubara 1968. godine kada je video sliku dva tornja na zidu. Odmah je počeo da stvara i razrađuje plan u svojoj glavi.
- Sve što je ogromno i što je napravio čovek zadivljuje me i zove - rekao je fascinantni umetnik koji je svoju neverovatnu šetnju započeo na vrhu južne kule.

Foto: Printscreen/instagram, Printscream Yotube
Proučio je konstrukciju solitera do najsitnijih detalja
Kada je imao samo 18 godina, Peti je počeo da planira ovaj, kako ga je nazvao, „le coul“ (prevrat), i šest godina je proučavao Kule bliznakinje, čiji su vrhovi bili glavna lokacija za njegov nastup.
Niko nije ni znao za predstavu, a Petit je do najsitnijih detalja proučavao konstrukciju tornjeva i pravce i jačinu vetrova koji su duvali na njihovim vrhovima.
Uhapšen je nakon poduhvata
Pošto njegov nastup nije odobren i smatran je delom vandalizma, u celu priču se uključila i njujorška policija. Petit je uhapšen ubrzo nakon šetnje, ali su sve optužbe protiv njega odbačene ili povučene pod uslovom da izvede besplatnu aero-predstavu za decu u Central parku.
Filip Petitov hod i performans postali su tema brojnih svetski nagrađivanih dokumentarnih filmova i filmova poput „Čovek na žici“ iz 2008. godine.
Fotografije snimljene u to vreme smatraju se jednim od najprepoznatljivijih i najpamtljivijih simbola Njujorka.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)