ronilac video ajkulu
Foto: Printscreen/www.youtube.com/Tim Ryan

Dok je popravljao tehnički kvar na naftnoj bušotini, ostao je bez dotoka kiseonika, svetlosti i izvora toplote, na dubini od skoro 100 metara ispod površine Severnog mora.

Lemons je bio deo tima sa roniocima Dejvom Juasom i Dankanom Olkokom, koji su se spustili na dubinu od 91 metar koristeći specijalno ronilačko zvono.

Njihov zadatak bio je da poprave cev na morskom dnu u blizini naftne bušotine Hantington, istočno od Piterheda u Aberdinširu.

Tokom misije, sistem dinamičkog pozicioniranja broda „Bibi Topaz“ otkazao je zbog nepovoljnih vremenskih uslova, što je izazvalo lančani niz problema.

Kada je alarm signalizirao kvar, Lemons je već radio na velikoj dubini. Njegova sajla, koja je omogućavala dotok kiseonika, toplote i komunikaciju sa površinom, pokidala se, ostavljajući ga potpuno izolovanog na morskom dnu.

„Bio sam u apsolutnom mraku na skoro 100 metara dubine,“ prisetio se Lemons. Ostao je samo sa rezervnim kiseonikom, koji je mogao da traje svega pet do šest minuta.

Dok su sekunde prolazile, Lemons je izgubio svest. Njegove kolege uspaničeno su pokušavale da ga lociraju daljinskim podvodnim vozilom.

Nakon 35 minuta, pronašli su ga bez svesti, ali sa minimalnim znakovima života.

Dejv Juasa i Dankan Olkok uspeli su da ga vrate u ronilačko zvono i započeli reanimaciju. Na iznenađenje svih, Lemons se probudio bez trajnih posledica po zdravlje.

Tri nedelje nakon ovog incidenta, Lemons se vratio u vodu zajedno sa svojim timom. Njegova priča inspirisala je brojne ljude širom sveta i zabeležena je u dokumentarnom filmu „Poslednji dah“, koji sadrži autentične snimke i emotivne intervjue svih učesnika.

Ova neverovatna priča o preživljavanju pokazuje snagu ljudske volje i sposobnost prilagođavanja ekstremnim situacijama. Kris Lemons ostaje simbol izdržljivosti i hrabrosti, a njegova priča još uvek inspiriše ronioca širom sveta.

BONUS VIDEO 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading