ZABRANILI FEJSBUK Građani u neverici

Test, sproveden prema protivterorističkim zakonima zemlje, započeo je u juče ujutru i nastavio se i danas, piše ABC.
Korisnici Fejsbuk u zemlji nisu mogli da se prijave na platformu i nije jasno koliko će zabrana trajati. Vladin potez nije najavljen pre jučerašnjeg "testa" – što su opozicioni zastupnici i medijski čelnici opisali kao "tiraniju" i "kršenje ljudskih prava".
U izjavi, ministar policije Papue Nove Gvineje Piter Tsiamalili rekao je da je inicijativa da se obezbedi "odgovorna upotreba" društvenih mreža poput Fejsbuka, istovremeno držeći "štetan sadržaj" van javnog diskursa.
"Međutim, nekontrolisano širenje lažnih vesti, govora mržnje, pornografije, iskorišćavanja dece i podsticanja na nasilje na platformama poput Fejsbuka je neprihvatljivo. Ovi izazovi sve više prete bezbednosti, dostojanstvu i dobrobiti našeg stanovništva".
Polovina korisnika interneta koristi Fejsbuk
Fejsbuk je daleko najpopularnija društvena mreža u zemlji, s procenjenih 1,3 miliona korisnika, ili oko polovine procenjenih 2,6 miliona korisnika interneta u zemlji. Poređenja radi, Instagram ima oko 106.000 korisnika.
Platforma je ključni alat za javni diskurs u zemlji, s mnogim veoma aktivnim forumima koji se koriste za raspravu o politici i društvenim pitanjima Papue Nove Gvineje. Ipak, vlada je bila veoma kritična prema Fejsbuku, često okrivljujući platformu za širenje dezinformacija, posebno u svetlu nedavnog niza plemenskih ubistava u zemlji, navodi ABC.
Dugo je pretila potezom protiv Fejsbuka, nakon što je 2023. najavila parlamentarnu istragu o "medijskim dezinformacijama".
"Ulazimo u opasno područje"
Zabrana je izazvala žestoku reakciju u Papui Novoj Gvineji, a predsednik Medijskog odbora Papue Nove Gvineje Nevil Čoi rekao je lokalnim novinama Post-Courier da se potez "graniči s političkom autokratijom i zloupotrebom ljudskih prava".
Opozicioni zastupnik Papue Nove Gvineje Alan Bird opisao je potez kao "drakonski". "Juče je ministar policije iskoristio protivterorističke zakone da ugasi Fejsbuk, to je bio samo test, to je bio prvi korak", rekao je.
"Nema granica ovlašćenjima koje ministar policije može da izvršava prema ovom novom zakonu. To je drakonski zakon osmišljen da nam oduzme naše slobode. Sada ulazimo u opasno područje i svi su nemoćni da zaustave ovu tiraniju."
Odeljenje za komunikaciju nije znalo za test
Kao dodatna komplikacija, Nacionalno telo za informacionu i komunikacionu tehnologiju Papue Nove Gvineje sinoć je otkrilo da nije bilo upoznato s vladinim planovima, uprkos tvrdnji ministra policije da je odeljenje podržalo taj potez.
Papua Nova Gvineja nije prva pacifička zemlja koja je krenula putem zabrane Fejsbuka. Tokom 2021. susedna Solomonska ostrva – pod vođstvom bivšeg premijera Manaseha Sogavarea – uveli su planove za zabranu Fejsbuka, ali su kasnije odustali nakon javnog negodovanja.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)