Kiruna, Švedska, rudnik
Youtube/Printscreen
Kiruna, Švedska, rudnik

Youtube/Printscreen

Kiruna, Švedska, rudnik, Foto: Youtube/Printscreen

 

* Kiruna na severu Švedske omiljeno je turističko odredište

* Posebno za putnike koji u zimsko vreme žele da svedoče veličanstvenosti polarne svetlosti

* U letnjim mesecima ljudi mogu da uživaju u lepoti ponoćnog sunca

Ovaj gradić u Laponiji dom je za nešto više od 18.000 stanovnika koji su mahom zaposleni u rudniku gvožđa.

Štaviše, Kiruna se ponosi najvećim podzemnim rudnikom gvožđa, koji se nalazi 1.365 metara ispod zemlje, a koji dnevno proizvodi dovoljno materijala da se izgradi 40.000 automobila ili šest Ajfelovih tornjeva. Drugim rečima, tu se proizvodi 90 odsto svog evropskog gvožđa.

Pročitajte još:

Stalna proširenja rudnika destabilizovala su zemlju iznad njega, a stručnjaci pretpostavljaju da će grad "propasti" u sledećih nekoliko decenija. S obzirom na to da je rudnik važan ekonomski činilac za ovo područje, uprava je donela radikalnu odluku o preseljenju centra grada otprilike tri kilometara istočno.

Pogledajte šta su naši preci nosili kao poklon za slavu i u čemu mi danas grešimo!

AUTOR: Istorijski zabavnik/ Alo.rs/ N.M. DATUM I VREME: 09.11.2019. 19:33 Sezona slava, posle Božića, najvažnijeg porodičnog praznika kod Srba, u punom je jeku. Ovo je vreme kada okupljamo svoje najmilije i sa njima slavimo zaštitnika doma i porodice.

Neke građevine će biti srušene i ponovo izgrađene, a druge će biti preseljene zajedno s temeljem. Ovaj neobičan poduhvat privlači pažnju turista već neko vreme, a vredan je dve milijarde dolara.

Tražili su od ruskih kozaka da se predaju, a njihov odgovor ih je ostavio u potpunom čudu! (VIDEO)

Ilja Rjepin je krajem XIX veka bio jedan od popularnijih ruskih slikara, ali je i za njega audijencija kod cara Aleksandra III bila velika stvar. Nije ni sanjao da će sa tog prijema otići kao jedan od najbogatijih ruskih slikara.

Novi izgled projektuje kompanija "White Arkitekter AB" iz Stokholma i "Ghilardi + Hellsten Arkitekter" iz Osla u saradnji s istraživačima sa Univerziteta iz Lulea and Delfta, a cilj im je da izgrade ekološki održiv grad s gustim jezgrom u kojem će stanovništvo više koristiti javni prevoz nego vlastite automobile.

BONUS VIDEO: Čudo u Manastiru Tumane