Evo kako i čime prkose čovečanstvu i vanzemaljcima (FOTO/VIDEO)

Alo.rs/V.Đ. | Razbibriga 2020-08-10 15:34:59 2020-08-10 15:34:59

Čini se da su stručnjaci raznih profila širom sveta posustali u onosu na kineske. Očito im ostaje samo da se dive njihovom nacionalnom prosperitetu i munjevitom privrednom rastu, a široke narodne mase diljem naše planete radoznalo prate kako u najmnogoljudnijoj zemlji niču arhitektonska čuda.

printskrin youtube

Može se konstatovati da se današnja kineska arhitektira od one od pre samo tridesetak godina razlikuje kao nebo i zemlja.

Sada umesto što zidaju sive zgrade koje izgledaju poput nekakvih betonskih kocki, podižu velelepne pametne nebodere opremljene poput kakvih svemirskih brodova. Teško je izdvojiti one najlepše, najmodernije i najluksuznije građevine, jer ih ima mnogo... 

 

"Shanghai Tower" sa svojih 632 metra

Toranj u Šangaju je treća po redu zgrada sa statusom "magatala", koji se dobija prelaženjem neverovatnih 600 metara. Ujedno, ovaj novi kineski objekat zvanično je dodat i na listu CTBUH Current Tallest 20, koja predstavlja 20 najviših svetskih zgrada prema Council’s Height Criteria. Famozni toranje je podignut 2015. godine. Izgradnja ovog arhitektonskog čuda značajno je i zbog izbacivanja čikaškog Willis Tower iz Top 10 najviših zgrada, koji je sa svojih 442 metra stajao na ovoj listi čak 41 godinu, tačnije od kada je izgrađen 1974. Budući da je brz razvoj urbanih centara na području Azije i Bliskog istoka, predviđa se da će Willis Tower nestati u roku od pet godina i s liste 20 najviših zgrada sveta, piše CTBUH.

 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 

Објава коју дели Shanghai Tower (@shanghai.tower) дана 19. Јун 2014. у 12:32 PDT

Spirala jača od vetrova Azije

Ponos i dika kineske arhitekture je i trio zgrada u Šangaju - Shanghai’s Lujiazui Finance, Trade Zone i Shanghai Tower, koje su impozantne ne samo zbog visine, već i zaobljenog i spiralno oblika koji pritom simbolizuje dinamičan razvoj moderne Kine. Osim simbolike, zaobljena forma objekta doprinosi i njegovoj održivosti. Testovi vezani za uticaj vetrova na zgradu pokazali su da zaobljenost za 24% doprinosi strukturalnoj stabilnosti, za razliku od objekta iste visine ali pravougaone fasade.

 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 

难得到浦东

Објава коју дели Cole (@coleyii) дана 8. Авг 2020. у 10:37 PDT

Hotel za vanzemaljce

Kada se pogledaju panorame nekoliko kineskih gradova, čini se kao da su ga okupirali venzemaljci, jer su silne zgrade sa svojim šljaštećim sjajem više nalik na nekakve neidentifikovane leteće objekte (NLO) iz svemira kakve viđamo u kompjuterskim animacijama. Pogledajte hotel u Nankingu, u provinciji Đangsu. Naziv ovog ugostiteljskog objekta je opravdan - „vanzemaljska baza“. Reč je o kompleksu zgrada, površine 105.000 kvadrata, a nalazi se na rubu litice u planinskoj regiji nacionalnog parka „Laošan“.

.

Pročitajte:

 Svemirski brod

​Kinezi očito žele da prvu budu domaćini vanzemaljcima, ukoliko se bića sa kakve druge planete zainteresuju za turizam na Zemlji. Pored hotela "Vanzemaljska baza", tu je i svemirski brod. Naime, oblik ove zgrade u kojoj je smeštena softverska kompanija „Dragon net“ u kineskoj provinciji Fudžijan, izgleda kao legendarni „Enterprajz“, svemirski brod iz filmova i serije „Zvezdane staze“, a postoji i razlog zašto — Liu Dedžijan, osnivač kompanije i jedan od najbogatijih ljudi u Kini, veliki je obožavalac ove naučno-fantastične sage.

Džinovski klavir i violina

Ljudi, kineskoj kreativnosti i moći nema kraja. Čini se kao da ne misle samo na svoj narod i vanzemaljske civilizacije, već i džinove, ako postoje, za svaki slučaj. Tako bar pričaju stanovnici provincije Anhuej. Naime, čudnovata zgrada ozidana 2007. u Huajnanu, po nacrtu studenata Univerziteta tehnologije u Hafeiju, bez sumnje je jedna od najkreativnijih arhitektonskih objekata naše civilizacije. Ona je u obliku džinovskog klavira i violine.

Život na laticama

Kinezi idu u budućnost, ali poštuju tradiciju, a savršen primer pronalaženja novih oblika nacionalnim simbolima je zgrada u obliku lotosa. Ovaj zaista impresivni „cvet“ koji raste iz veštačkog jezera Vuđin u provinciji Đangsu, dizajnirala je arhitektonska kompanija „Studio 505“. ​Ulaz u čudo od ove zgrade, koja je dom gradskog biroa za planiranje, nalazi se ispod jezera. Noću je, uz višebojno osvetljenje, još lepša.