Meteor Meteorska kiša Perseida
EPA/Rungjor Yongrit
Meteor Meteorska kiša Perseida

EPA/Rungjor Yongrit

Meteor Meteorska kiša Perseida, Foto: EPA/Rungjor Yongrit

Zemlju svakodnevno bombardiraju mali meteori dimenzija između 1 mm i 10 cm, od kojih većina ulazi u atmosferu brže od 17 kilometara u sekundi. Međutim, fizičari sa Univerziteta Harvard Amir Siraj i profesor Abraham Loeb sumnjaju da bi neki meteori mogli da pogode našu atmosferu brzinom svetlosti - oko 3.000 kilometara u sekundi.

Oni idu i korak dalje i predlažu da te kosmičke „metke“ mogu da ispale obližnje supernove. Iako je teorija ranije predložena, trenutna metodologija nauke nije pravilno postavljena da bi se pronašli ti projektili.

"Otkrili smo da bi takav meteor stvorio udarni talas koji bi mogao da uhvati I mikrofon, a takođe i sjajan bljesak vidljiv u optičkim talasnim dužinama. Oba mogu da traju oko jedne desetine milisekunde", rekao je Siraj.

Astronomi predlažu neku kombinaciju infrazvučnih mikrofona i optičko-infracrvenih instrumenata kako bi otkrili minutne - ali različite - akustičke potpise i neverovatno kratkotrajne optičke bliceve koje bi ovi objekti stvorili. Oko 600 detektora uspostavljenih u globalnoj mreži trebalo bi da reši problem, kažu.