KATASTROFA SRBIJE, JOKIĆ NIJE SVEMOĆAN "Orlovi" prokockali veliku prednost, novi poraz od Italije za kraj sna o zlatu
AP Photo/Michael Sohn

Srbiju je pobedila Italija sa 94:86 i zakazala duel sa Francuskom u četvrtfinalu.

Tako su "azuri" ponovo bili kobni po našu reprezentaciju, a zlatna medalja i dalje ostaje samo pusti san.

Nikola Jokić jednostavno nije svemoćan! Odigrao je as Denvera ponovo odličan meč, postigao 32 poena, imao 13 skokova i četiri asistencije, ali izostala je podrška saigrača.

Jesu Italijani odigrali odlično, pogodili čak 16 trojki, ali odbrana Srbije je bila katastrofalna.

Dobro su naši otvorili meč, pre svega u fazi napada. Vanja Marinković je postigao dve trojke i sve je neodoljivo podsećalo na mečeve iz grupe.

Tokom druge deonice Srbija je imala čak +14. Ali, kada god bi Jokić otišao na klupu da odmori, usledio bi veliki pad u igri.

Uspeli su Italijani da uhvate rezultatski priključak do kraja poluvremena, pa se na odmor otišlo sa vođstvom Srbije 51:45.

A, onda ponovo famozna treća četvrtina. Tokom čitavog turnira, ekipa Svetislava Pešića igrala je loše tu deonicu, samo što rivali u grupi to nisu znali da kazne, a "azuri" jesu.

Kao presudan događaj bismo izdvojili izbacivanje selektora Italije sredinom treće četvrtine. Đanmarko Poceko je zaradio drugu tehnički i u svom dramatičnom maniru napustio parket.

Kao da je to dalo vetar u leđa selekciji sa Apeninskog poluostrva koja je od tog trenutka zaigrala barem duplo bolje.

Iks faktor bio je Marko Spisu koji je igrao kao u transu, a sa tri vezane trojke doneo prednost "azurima".

Početkom poslednje deonice Italija je stekla +6 i Srbija nije imala snage da se vrati u igru.

Rutinski su održavali prednost Italijani, a u redovima Srbije niko ništa nije uspevao da pogodi, osim Jokića koji je održavao nadu.

Na kraju, novi bolan, težak poraz koji zahteva dublju analizu. Jesmo li mi zaista zemlja košarke ili je taj epitet izbledeo?

Jokić je sa 32 poena bio najefikasniji. Dvocifren je bio i Vasilije Micić sa 16 poena uz katastrofalnih 5/14 iz igre i dva promašena slobodna bacanja u trenucima kada smo mogli da uhvatimo kakav-takav priključak. Nikola Kalinić je dodao 12 poena.

Kod protivnika se istakao Marko Spisu sa 22 poena.

Srbija - Italija 86:94 (28:20, 23:25, 17:21, 18:28)

Hala: Mercedes-Benc Arena (Berlin)

Sudije: Antonio Konde (Italija), Jener Jilmaz (Turska), Martin Horozov (Bugarska)

Srbija: Davidovac, Marinković 8, Kalinić 12, Lučić 8, Ristić, Jagodić-Kuridža 6, Micić 16, Gudurić 2, Jaramaz, Milutinov 2, Jokić 32

Italija: Spizu 22, Menion 2, Biliga, Tonut 5, Meli 21, Fontekio 19, Tesiotori, Riči 2, Baldaso, Polonara 16, Pajola 1, Datome 6

Kraj! Debakl Srbije koja

39. minut - Trojka Kalinića, 90 sekundi do kraja Italija ima devet poena prednosti.

38. minut - Agonija Srbije. Micić je promašio oba bacanja. "Orlovi" u nokdaunu.

37. minut - Meli je pogodio oba bacanja. Italija na +10.

36. minut - Šta je sada pogodio Nikola Jokić! Postigao je trojku skoro sa centra uz faul.

35. minut - Meli je izblokirao Jokića, a na drugoj strani nova, ukupno 16. trojka Italijana.

34. minut - Katastrofa "orlova". Italijani nastavljaju da pogađaju trojke i sada vode 79:70.

32. minut - Gurudić promašaju otvorenu trojku, ali zato Spisu rešeta - 68:74.

31. minut - Loše smo počeli poslednji kvartal. Napad bez ideje... U odbrani smo napravili dva brza prekršaja.

30. minut - Jokić je pogodio oba bacanja. Kraj treće, veoma napete deonice. Srbija bodi 68:66.

29. minut - Jagodić-Kuridža vraća trojku. Au, kako važni poeni.

28. minut - Naši u kontra ritmu, Micić je promašio trojku, na drugoj strani pogađa Spisu i Italija vodi 66:63

27. minut - Nova trojka Italijana, Spisu je pogodio, a onda još jednu za izjednačenje.

25. minut - Kako stvari stoje, biće ovde velika borba do samog kraja, Srbija vodi 61:57. Nova tehnička, sada mora da izađe Poceko. Utakmica je završena za njega... Izljubio se sa igračima. Bacio kosku i svim našim igračima, kao i Pešiću i Daniloviću i u suzama napustio dvoranu.

24. minut - Vanja Marinković postiže kos u poslednjoj sekundi napada. Trojku pogađa Fontekio.

23. minut - Trojka nezaustavljivog Jokića koji već ima 22 poena.

22. minut - Važna trojka Kalinića posle dodavanja Jokića, Srbija na +9. Polonara je ostao sam i zakucao.

21. minut - Propao je pokušaj alej-upa naše reprezentacije.

20. minut - Odlična akcija Micića i Milutinova krunisana zakucavanjem našeg centra. Trojke fenomenalnog Micića u poslednjoj sekundi napada. Poluvreme, Srbija vodi 51:45. Najefikasniji igrač utakmice je Jokić koji je već upisao 19 poena, a uz to ima i sedam skokova. Ipak, morao bi neko da mi se priključi.

19. minut - Trojku pogađa Spisu. Micić je pogodio oba bacanja. Nova trojka za Italiju.

18. minut - Maestralan potez Vase Micića.

17. minut - Jokić je na klupi i to odmah Italijani koriste, sada je samo šest razlike za Srbiju, Pešić mora da reaguje tajm-autom.

16. minut - Meli nastavlja da nam pravi poene, ponovo ubacuje trojku - 39:30. Naravno, odmah uzvraća Nikola Jokić za plus 11.

15. minut - Vasilije Micić je na liniji slobodnih bacanja. Promašuje jedno, pa je sada 39:27.

14. minut - Serija Srbije, Jagodić-Kuridža pogađa trojku. Uzvraća Meli.

13. minut - Maestralni Jokić postiže nove poene.

12. minut - Na drugoj strani Italijani postižu trojku. A klupa Italije dobija tehničku. Jokić siguran sa linije penala.

11. minut - Sjajna akcija Srbije, odlična asistencija Davidovca i laki poeni Jokića.

10. minut - Gudurić je realizovao oba bacanja. Kraj prve deonice, Srbija vodi 28:20.

9. minut - Manion dolazi do lakih poena, Pešić odmah zove tajm-aut (26:20)

8. minut - Trojka Melija koji je jedini raspoložen u redovima Italije.

7. minut - Jokić odličan! Prvo postiže poene posle skoka u napadu, a potom i sa bacanja - 24:13.

6. minut - Trojka Kalinića, koji će imati i dodatno slobodno bacanje.

5. minut - Nova trojka Marinkovića, Lučić pogađa u kontri! Krenula je rapsodija "orlova" - 16:7.

4. minut - Vasa Micić pogađa dvojku uz faul. Realizovao je i dodatno bacanje. Trojka Marinkovića u tranziciji. Poceko je dobio tehničku zbog prigovora.

3. minut - Micić je promašio trojku, revanširao mu se Meli.

2. minut - Jokić je bukvalno ugurao Melija u reket i iznudio faul. Pogodio je oba slobodna bacanja. Fontekio pogađa za dva preko Jokića.

1. minut - Kalinić se odlično snašao i pogodio iz reketa. Na drugoj strani Polonara pogađa trojku. Jokić pravi faul u napadu.

17.15 - Znamo da je ta utakmica, kao i sve ovde, zahtevna. To je samo jedna utakmica i sve je moguće. Pripremamo se da to što je moguće, da bude na našoj strani. Međtuim, znamo sa kim igramo. Jedna fantastična, uigrana ekipa sa novim trenerom, veoma motivisana. Već smo imali sa njima iskustvo u Hamburgu. To je bila utakmica kakvu očekujemo i sutra. Agresivna, oni su pokazali kvalitet. Mi smo uspeli tu utakmicu da dobijemo zahvaljujući velikom moralu koji smo pokazali. Nije nam to bila najbolja utakmica na pripremama, ali smo od minus 15 uspeli da se vratimo zahvaljujući pre svega velikoj želji. Odigrali smo odbranu na visokom nivou. To će isto biti i sutra. Teško da mogu da se dese dve iste utakmice, a ja se nadam da će na kraju biti isto i na tome radimo. Tražimo apsolutnu mirnoću unutar ekipe - rekao je Pešić.

KATASTROFA SRBIJE, JOKIĆ NIJE SVEMOĆAN

EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

17.02 - Nisam zabrinut zbog Srbije. Poštujem ih. Odrastao sam uz njihovu košarku, moji idoli su Jugosloveni. Imaju neverovatnu istoriju. Danilović je jedan od ljudi koje najviše cenim u košarci... Ali ako budemo odigrali srcem, možemo da uspemo. Kada igramo žestoko, nikome nije lako protiv nas. Pa neće biti ni Srbiji. Imam ogromno poverenje u moje igrače koji imaju veliko srce i spreman sam da idem uz njih do kraja. Znamo da će biti teško, Srbija je superioran tim ali sa ovim momcima sam spreman na sve - rekao je selektor Italije Đanmarko Poceko.

16.45 - Ekipa Svetislava Pešića će pokušati da se revanšira Italijanima koji su nas pobedili u Beogradu u na završnom turniru za Olimpijske igre u Tokiju.

16.40 - Ove dve reprezentacije sastale su se u na pripremnom turniru kada u Hamburgu kada je Srbija slavila 90:86.

16.34 - Sa druge strane, Italija je grupnu fazu okončala na četvrtom mestu sa učinkom od tri pobede i dva poraza.

16.32 - Srbija je bia impresivna u grupi. Zabeležila je svih pet ubedljivih pobeda i kao prva plasirala se u osminu finala.

16.30 - Dobar dan i dobrodošli na blog našeg portala posvećen utakmici osmine finale Evropskog prvenstva u košarci u kojoj se sastaju Srbija i Italija. Uz alo.rs pratite sva dešavanja iz Berlina.