SRBIJA OD DANAS ČLANICA SEPA Velike pogodnosti za našu zemlju
Ulaskom u ovaj sistem biće jeftiniji platni promet sa regionom i Evropskom unijom kao najvećim izvoznim tržištima domaćih kompanija.
- Narodna banka Srbije (NBS) je preduzela korake da usaglasi svoje platne sisteme i regulativu sa standardima Evropske unije (EU) - navela je NBS u saopštenju.
Srbija je ovim postala 41. članica SEPA, što predstavlja važan korak na njenom putu evropskih integracija.
Povezivanje na sisteme EU po modelu koji je dogovoren za zapadni Balkan, a to je preko nacionalnih sistema za instant plaćanja na TIPS sistem Evropske centralne banke, omogućiće da se i transakcije sa EU obavljaju brže nego sad. One, naravno, mogu da budu jeftinije u odnosu na plaćanja koja se trenutno izvršavaju preko korespondentskih banaka u državama članicama EU ili preko matica banaka koje posluju u Srbiji, a osnovane su u Evropskoj uniji.
Kako su ranije rekli iz NBS, od ukupnog platnog prometa koji obave naša privreda i građani oko 95 do 98 odsto je domaći platni promet unutar zemlje, a ostatak je sa inostranstvom. Oko 60 odsto spoljnotrgovinske razmene Srbija obavlja sa državama članicama EU, a gotovo 45 procenata priliva preko banaka po osnovu doznaka dolazi iz Evrope.
To je naročito dobar signal za položaj malih i srednjih preduzeća, koja predstavljaju okosnicu ekonomija ove regije. Tim firmama, prekomerne transakcijske naknade nisu tek neugodnost, nego, često, i prepreka koja ih može odvratiti od upuštanja u prekograničnu trgovinu.
Prema jednoj nedavnoj analizi Svetske banke, prenos 5.000 evra između malih i srednjih preduzeća na Zapadnom Balkanu je u proseku deset puta skuplji u poređenju sa sličnom transakcijom unutar SEPA.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)