Evo kako da prepoznate one prirodne, i kada nikako ne bi trebalo jesti ofarbano jaje!

Telegraf/A.K. | Ženske priče 2019-04-24 11:40:03 2019-04-24 11:40:03

Iako su ofarbana jaja ukusan i nezaobilazan deo uskršnje trpeze, postoje određene situacije u kojima nikako ne biste smeli da ih jedete, sem ako ne želite da rizikujete da dobijete salmonelu.

Shutterstock, ilustracija

Samim tim, nikada ne bi trebalo jesti jaja koja su obojena hemikalijama koje nisu predviđene za bojenje hrane - bez obzira na to da li su jaja napukla, ili ne.

PROČITAJTE JOŠ:

 

Internet je prepun trikova za bojenje jaja uz pomoć raznih kućnih sredstava i preparata, kao što je to pena za brijanje. Međutim, iako će ona možda biti zanimljive boje, nikako se ne preporučuje da ih konzumirate.

Kako biste bili 100 odsto sigurni da ste kupili boju koja nije otrovna, na deklaraciji moraju da budu odštampane oznake od 100 do 180. Oznaka E od 100 do 180 znači da proizvođač garantuje bezbednost i ako deo boje uđe u jaje.

Ovakve farbe u sebi mogu imati mnoge metale koji nikako nisu zdravi za konzumaciju:

Živa - razara ćelijske membrane, može uzrokovati otrovnost viših razmera i simptome u nekoliko sistema (nervni sistem, kardiovaskularni sistem, gastrointestinalni trakt i bubrezi.

Kadmijum - akutno trovanje kadmijumom može biti smrtonosno.

Olovo - ometa metabolizam kalcijuma i pomera magnezijum iz enzima koji grade DNK. Hornična izloženost izaziva hipertenziju i solabljen rad bubrega.

 

Expand player
Pogledajte više