PAŽNJA! AMBROZIJA JE VEĆ U "VAZDUHU" Ovi prirodni lekovi će vam pomoći da ublažite simptome alergije
Shutterstock/Albina Gavrilovic

Simptomi preosetljivosti na ambroziju se manifestuju kijanjem, peckanjem i suzenjem očiju, zapušenošću i obilnim curenjem iz nosa koje može da traje čitave sezone. Pored navedenih simptoma javlja se i otežano disanje  i stezanje / bol u grudima. To je onda znak da se radi o sezonskoj bronhijalnoj astmi, koja je uzrokovana alergijom na ambroziju.

Polen ove biljke, koja cveta od početka jula do kraja oktobra, prenosi se vrlo brzo, a u vazduhu se zadržava više od 100 dana. Pošto je najveća koncentracija polena ambrozije u avgustu i septembru, tada mala deca, kao i odrasli najviše osećaju tegobe. Ako imate problema sa ambrozijom, najbolje je da u ovo doba godine otputujete na more ili odete na planinu, gde je ova biljka mnogo manje rasprostranjena.

Borba protiv ambrozije

Brojni su načini kojima se možete boriti protiv ovog korova. Najjednostavnije je da je celu zajedno sa korenom iščupate iz zemlje. Pri tome treba da nosite rukavice da vam se koža na rukama ne bi oštetila. U slučaju kada ambrozije ima na većim površinama, preporučuje se košenje i to pre cvetanja, ili tretiranje određenim pesticidima.

Kako se prirodno boriti protiv alergije? 

Nedostatak vitamina D jedan je od faktora koji utiče na osetljivost organizma na alergene. Većina ljudi ima deficit vitamina D i potrebno je obezbediti dodatan unos. Prirodno to možemo uraditi uključujući određene namirnice u svoju ishranu: narandže, tunjevinu, jaja, obogaćene žitarice, šitake pečurke...

U mnogim zemljama koje imaju problema sa ambrozijom, vlasti stimulišu građane na uništavanje. Tako se, na primer, u Mađarskoj za određen broj iščupanih biljaka dobija nagrada, a u Kanadi postoji zakonska obaveza iskorenjavanja ambrozije u vrtovima. Poštari izveštavaju gradsku policiju u kojim vrtovima raste ambrozija, a kazne za vlasnike takvih vrtova su veoma velike.

Zašto je ambrozija štetna po zdravlje?

Smatra se da je oko 10% stanovništva alergično na polenov prah ambrozije. Svaka biljka proizvede oko 100 miliona zrna polena svake godine, a već 20 do 30 u kubnom metru vazduha može da izazove alergijsku reakciju i simptome rinitisa, sinusitis i konjuktivitis. Ukoliko njeno dejstvo potraje, te alergije mogu prerasti i u bronhijalnu astmu.

Polen ambrozije izgleda kao kugla sa šiljcima, odnosno ima male kukice kojima se zakači za sluzokožu gornjih disajnih organa i tako stvara velike alergijske probleme: uzastopno kijanje, svrab u nosu, curenje iz nosa, suzne i crvene oči, kašalj, otežano disanje sa osećanjem nedostatka vazduha. Osim respiratornih tegoba dešavaju se i promene na koži u vidu crvenih pečata i svraba, a mogu da nastanu i komplikacije na organima za varenje, praćene povraćanjem, grčevima i dijarejom.

Alergijski rinitis, konjunktivitis i astma su bolesti za čija pogoršanja je ambrozija direktno odgovorna.

Preventiva

Bitna stvar u lečenju je da osoba koja pati od polenskih alergija zna šta je uzrok njenih problema, kako bi na vreme započela s terapijom. Potrebno je pre sezone cvetanja započeti sa upotrebom lekova iz grupe antihistaminika, lekova koji smanjuju mogućnost pogoršanja astme ili pak protektivno deluju na sluzokožu nosa. U slučaju da se bolest manifestuje, uz pomenute lekove se koriste i oni koji otklanjaju tegobe.

Preporuke za osobe alergične na ambroziju

Individualne preporuke za osobe alergične na polen bi bile izbegavanje boravka na otvorenom za vreme suvih i vetrovitih dana, izbegavanje parkova i kampovanja, zatvaranje prozora, posebno tokom prepodneva kada je koncentracija polena najveća.

Prozore otvarati između deset sati uveče i rano ujutru, po mogućnosti koristiti klima uređaj sa filterima, pratiti polenski izveštaj, ne sušiti veš napolju, po dolasku u kuću se obavezno istuširati i oprati kosu, promeniti garderobu, koristiti kvalitetne hipoalergijske kozmetičke proizvode. Izbegavati namirnice koje mogu da izazovu sličnu alergijsku reakciju, a to su dinja, lubenica, banana i kamilica.

Prirodni lekovi protiv alergije na ambroziju

Kopriva

Reč je o biljki koja spada među najlekovitije, te je veoma efikasna u borbi sa alergijama.

Možete od nje napraviti čaj ili je staviti u vidu začina u jelo. Čaj od koprive je dobar i za stomačne tegobe.

Crni kim

Ulje crnog kima je veoma efikasno u borbi sa padom imuniteta i ima protivupalno delovanje. Rezultat ćete primetiti već nakon tri meseca korišćenja, a ako ga upotrebljavate duži vremenski period dosta ćete smanjiti simptome alergije.

Bitno je da počnete sa konzumiranjem pre perioda alergena kako bi se organizam napred pripremio.

Vitamin C

Vitamin C snižava nivo histamina u telu, te se bori s materijama koje uđu u telo. Preporučena doza je 1 000 do 1 500 mg na dan.

Probiotici

Probiotici su odlični za bolji rad creva. Osim toga, omogućavaju stvaranje imunoglobulina lgG i štite organizam od alergijskih reakcija.

Možemo ga naći u jogurtu ili kefiru, a može da se nabavi i u vidu dodataka ishrani.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading