MIRIS MEDITERANA U VAŠEM DVORIŠTU Zasadite magičnu i lekovitu biljka protiv bolesti i nervoze
Foto: Pink printskrin

Zbog predivnog izgleda i aromatičnog mirisa, lavanda je mnogima najomiljeniji izbor za sadnju u bašti, naročito jer  je, uz sve svoje prednosti, i izuzetno otporna.

Ali, iako se prilično lako uzgaja i ne zahteva puno brige, čak i ona ima neke preduslove koje treba zadovoljiti kako biste dugotrajno uživali u njenom raskošnom rastu.

Lavandino ulje se koristi:

Za nervni sistem. Može da pomogne i kod migrene, glavobolje, depresije, nervne napetosti i emocionalnog stresa. Miris lavande otklanja nervnu iscrpljenost i uznemirenost, a istovremeno poboljšava mentalnu aktivnost. Dokazano je da ima veliki uticaj na autonomni nervni sistem, zbog čega se često koristi za lečenje nesanice i za regulisanje rada srca.

Gde je najbolje posaditi lavandu?

Lavanda će najbolje rasti izložena direktnom suncu i na otvorenoj poziciji u vrtu. Uz to, najbolje će joj odgovarati zemlja koja je vrlo propusna i ne zadržava mnoštvo vlage.

‘Svakako izbegnite sadnju na lokaciji koja je čak i deo dana u hladu jer će se vaša lavanda tamo mučiti da opstane’, napominje iskusni vrtlar Džek Saklif.

Orezivanje

Orezivanje je ključni postupak u brizi za lavandu jer bez njega biljka postaje drvenasta, suva i neatraktivna.

Redovnim uklanjanjem ocvalih delova, osiguraćete bogatiji rast novih izdanaka, a ovaj postupak svakako izvršite u kasnu zimu ili rano proleće kako biste je pripremili za puni cvat u leto.

Opšta nega kože


Koristi se za kao pomoć kod raznih poremećaja na koži, kao što su akne, bore, psorijaza i druga upalna stanja kože. ubrza proces zarastanja rana, posekotina, opekotina i opekotina od sunca jer poboljšava formiranje ožiljaka. Ulje lavande se takođe dodaje kamilici i tada se koristi za lečenje ekcema.
 

‘Kod orezivanja, ostavite samo 15 centimetara biljke iznad tla te uklonite sve ocvale delove’, tvrdi Saklif.

Koliko često zalijevati lavandu?

Za razliku od većine baštenskog bilja, lavandi ne odgovara učestalo zalivanje, a prekomerne količine vode mogu naštetiti njenom rastu.

Stoga, lavandu zalivajte tek kada primetite da se zemlja potpuno osušila, piše Tporal.

Presađivanje i prihrana

Za najuspešniji rast lavande, presadite je svake dve do tri godine. Tokom ovog procesa, lavande neretko uvenu, ali to je sasvim normalna reakcija nakon koje sledi još raskošnije cvetanje.

Za zaštitu od insekata


Miris eteričnog ulja lavande je moćno sredstvo protiv mnogih insekata, kao što su komarci, mušice i moljci. Nanesite malo ulja lavande na kožu kada ste napolju. Osim toga, ako vas ujede neka od ovih buba, eterično ulje lavande ima antiupalna svojstva kojaće smanjiti iritaciju i bol. Par kapi može pomoći u borbi s vašima i gnjidama.

Za kraj, tokom vegetacije u letnjim mesecima, zemlju jednom mesečno obogatite đubrivom, koje nije potrebno dodavati u hladnijem delu godine.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading