Limfedem - oboljenje koje narušava kvalitet života i ne može se izlečiti
Foto: Shutterstock

Limfedem je hronično oboljenje koje nastaje usled poremećaja u evakuaciji limfe iz potkožnog tkiva, piše Master Physical. Može da se pojavi na bilo kom delu tela, trupa, glave, genitalija, ali najčešće je na nogama i rukama, na jednom ili oba ekstremiteta gde se u međućelijskom prostoru nagomilava limfa, jer ne može da se odlije limfnom niti venskom cirkulacijom. Karakteriše ga otok, zategnutost kože, sa senzacijama bridenja, peckanja, žarenja, smanjenim obimom pokreta u zglobu, osećaj teskobe, težine. Ukoliko se bolest ne stavi pod kontrolu, može doći do izrazito velikog deformiteta - elefantijaze. Limfedem narušava kvalitet života, a vremenom se javlja i onesposobljenost pacijenta, što za posledicu ima psihosocijalni problem. Primarni limfedem se javlja na oko jedan odsto populacije a dva i po do pet odsto ljudi u svetu ima neki oblik limfedema, dakle jedna od 20-25 osoba.

Limfedem - oboljenje koje narušava kvalitet života i ne može se izlečiti

Foto: Shutterstock

 

Da li je svaki otok limfedem?

Nije svaki otok limfedem. Druga oboljenja ili stanja mogu dovesti do otečenih nogu i ruku, na primer: slabost srca, oboljenja bubrega, dijabetes, poremećaj u ishrani. Međutim, kod ovih stanja, čim se reši problem, nestaje i otok, što kod limfedema nije slučaj. Otok može biti nakon povreda, posle skidanja gipsa, akutne tromboze itd.

Limfedem - oboljenje koje narušava kvalitet života i ne može se izlečiti

Foto: Shutterstock

 

Vrste oticanja

Limfedem može biti urođeni i stečeni. Stečeni nastaju kao posledica povrede limfnih sudova, usled zapaljenskog procesa, postoperativno nakon uklanjanja limfnih čvorova (malignitet dojke, tumori glave, vrata, organa karlice), posle povreda, zračenja…

Kada se obratiti stručnjaku

Potrebno je javiti se na pregled odmah čim se primeti otok. Prvi korak je pronaći uzrok. Uzima se anamneza pacijenta - podaci povezani s otokom, operacije, povrede… A kasnije po proceni lekara rade se internistički i kardio pregled, dopler krvnih sudova, ultrazvučni pregled mekih tkiva, laboratorijske analize. Takođe se rade i posebni dijagnostički testovi, a ako je potrebno i magnetna rezonanca ili skener.

Načini lečenja

Limfedem je hronično oboljenje s kojim se živi - ne može se izlečiti, ali se može držati pod kontrolom. Neophodna je edukacija pacijenta koji su to tretmani i postupci koje će svakodnevno sprovoditi u kućnim uslovima. Pacijent se obučava kako da neguje kožu, obučava se samodrenaži, kako se oblači kompresivni rukav ili čarapa, obučava se specifičnim vežbama.

- Fizikalna terapija, presorterapija, LPG tretmani, limfna drenaža, bandažiranje - kompresivni zavoji, kineziterapijski tretman primenjuju se kod lečenja limfedema i daju dosta dobre rezultate.

- Hirurško-operativno lečenje podrazumeva mnogobrojne metode koje se primenjuju, ali s vrlo ograničenim uspehom.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading