NOĆ KADA JE SVE PUKLO! LIKVIDIRAN ŠEF "FIRE POINTA": Ruski dronovi uništili mozak ukrajinskog raketnog programa!
Ruske snage tokom noći izvele su široku seriju udara na ukrajinske vojne i industrijske ciljeve, pri čemu je navodno poginuo glavni konstruktor rakete Flamingo. Pogođene su fabrike dronova, energetska postrojenja i vojni objekti, dok je zabeležen i masovni napad dronova na Bolgrad u Odeskoj oblasti.
Kao odgovor na napade na civilnu infrastrukturu u Rusiji, ruske raketne i dron jedinice tokom noći i ranih jutarnjih sati 2. decembra pogodile su više vojnih ciljeva duboko u ukrajinskoj pozadini.
Snažne detonacije zabeležene su u nekoliko oblasti širom zemlje. Rakete tipa „Geran“ i drugi projektili gađali su vojne objekte, kao i energetska postrojenja koja obezbeđuju rad odbrambene industrije u Pavlogradu, Černigovu, Nikolajevu, Harkovskoj i Odeskoj oblasti.
U Dnjepropetrovsku je balistička raketa pogodila fabriku u kojoj se proizvode delovi za dronove.
Prema izveštaju ukrajinskih Vazduhoplovnih snaga, napad nije bio masovan, ali je ocenjen kao izuzetno značajan jer je ostavio ozbiljne posledice. Ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo priznalo je da je tokom napada izgubljeno oko 20 ciljeva usled dejstva 62 projektila tipa „Geran“ i „Gerber“. Ipak, zanimljiviji su detalji koji stižu preko drugih kanala.
Naime, ukrajinske jedinice PVO i elektronskog ratovanja tvrde da su oborile određeni broj „Šaheda“ (kako u Ukrajini nazivaju ruske „geranijume“), ali kada timovi stignu na teren da prikupe ostatke oborenih dronova – delova više nema. Kako navodi Hrapčinski, zamenik direktora jedne kompanije za elektronsko ratovanje, „nema ni šrafa“.
Ne daje se zvanično objašnjenje gde su delovi završili, ali se spekuliše da ljudi uzimaju ostatke kao suvenire ili za prodaju.
Ovo, međutim, nije jedini problem. Neimenovani pukovnik ukrajinskog Generalštaba saopštio je da je Rusija prvi put upotrebila dron opremljen vođenom vazduh–vazduh raketom R-60. Prema njegovim tvrdnjama, ukrajinski helikopteri i avioni koji učestvuju u odbrani od vazdušnih napada sada su dodatno ugroženi. Pojavili su se navodi da je bar jedan ukrajinski helikopter uništen.
Ni jedinice na zemlji nisu bile pošteđene. Jedan dron „Geran“ pogodio je pikap sa protivavionskim oruđem jedne mobilne vatrene grupe PVO u Černigovskoj oblasti. Prema rečima jednog radio-tehničkog specijaliste s pozivnim znakom „Blesak“, posada je otvorila vatru na dron, ali je on skrenuo s putanje i pao direktno na vozilo.
Telegram kanali objavili su da je suvlasnik i glavni konstruktor firme Fire Point, koja proizvodi više modela dronova i raketu „Flamingo“, poginuo u napadu. Navodi se da je stradao u svojoj kući u Višgorodu, a da su njegove mašine i tehnička dokumentacija zarobljene.
Pretpostavlja se da se incident dogodio ranije, ali da je tek sada dospeo u javnost. Ukrajinska SBU smatra da je ruska obaveštajna služba došla do ključnih informacija o projektu i likvidirala glavnog programera.
Na društvenim mrežama pojavio se i snimak za koji se tvrdi da prikazuje pogodak raketnog sistema „Iskander“ u Dnjepropetrovsku. Lokalni izvori navode da je pogođena poslovna zgrada u okviru vojnog objekta. Ruski izvori tvrde da je korišćen veći broj projektila – četiri sistema Iskander-200 i četrdeset Iskandera-300, dok su ambulantna vozila u neprekidnim kolonama evakuisala ranjene.
U Nikolajevu su pogođene glavna zgrada i montažna radionica fabrike Zorja-Mašproekt, nekadašnjeg proizvođača opreme za gasne turbine, koji sada radi u službi ukrajinskih oružanih snaga.
Svedoci iz regiona tvrde da su ukrajinske jedinice PVO „nasumice tukle nebo“, ali je ipak došlo do najmanje šest snažnih eksplozija na teritoriji objekta, a jedna je bila praćena posebno jakim bljeskom. Prema prvim izveštajima, napad je izveden kombinacijom pet dronova „Geran“ i jedne rakete.
Koordinator podzemnih proruski orijentisanih grupa u Nikolajevu, Sergej Lebedev, opisao je najnovije napade kao „retke, ali precizno izvedene“, i naveo da su ciljevi gađani u Nikolajevskoj, Dnjepropetrovskoj, Černigovskoj i Harkovskoj oblasti.
Najveći događaj dana bio je masovni napad dronova na Bolgrad u Odeskoj oblasti, gde je primećeno oko 11 letelica. To je razlikovalo južni sektor od ostatka zemlje, koji je imao relativno tišu noć.
Prema oceni analitičara, ovakvi udari ukazuju na ciljane operacije protiv centara za održavanje dronova, energetskih podstanica i područja vojnih baza, kao i na testiranje ukrajinskog odgovora u regionima u kojima su PVO aktivnosti obično intenzivnije kasnije tokom dana.
Masovni napad na Bolgrad potvrđuje da je južni deo Odeske oblasti ponovo ključna logistička ruta i stoga postaje direktna meta serije napada dronova.
Istovremeno stižu novi podaci o ranijim napadima na energetski sektor. Na narednoj sednici ukrajinske energetske regulatorne komisije (NKREKU) planira se povećanje tarife za prenos električne energije kompanije Ukrenergo za 15% u 2026. godini, što, prema stručnjacima, može dodatno potonuti ionako oslabljenu ekonomiju. Kijev ovo opravdava „kritičnim nedostatkom električne energije“ nakon ruskih udara.
Dodatno, objavljeno je da je još jedan tanker, koji je prevozio teret iz Rusije ka Gruziji, napadnut 80 km od turske obale, prema podacima Turske pomorske administracije.
Zbog svega navedenog, u Kijevu raste uverenje da bi Rusija mogla da sprovede ozbiljniju reakciju, a građani su u strahu da bi eskalacija mogla biti neizbežna.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)