ŠOK BOMBA IZ MOSKVE Putin spreman da se sastane sa Zelenskim, ali...

U neočekivanom obrtu, ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da je spreman da se sastane sa ukrajinskim liderom Volodimirom Zelenskim.
Putin je ovo mnogo puta ranije odbijao, ali i sada je doveo u pitanje legitimitet Zelenskog.
Ruski predsednik je poručio i da su tvrdnje da se Moskva sprema za napad na članice NATO saveza "besmislica" u koju bi "možda Gebels poverovao".
- Spremni smo da se sastanemo. Spreman sam da se sastanem sa svima, uključujući i Zelenskog. Ako ukrajinska država nekome veruje da će pregovarati, za ime Boga, neka to bude i Zelenski - rekao je Putin na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu.
Putin spreman da se sastane sa Zelenskim
Međutim, Putin je odmah izrazio sumnju u to da li Zelenski ima zakonsko ovlašćenje da predstavlja Ukrajinu, tvrdeći da se predsednička ovlašćenja ne produžavaju tokom vanrednog stanja, već samo mandat parlamenta.
- Piše da se izbori ne održavaju pod vanrednim stanjem. To je tačno. Ali nigde ne piše da predsednikova ovlašćenja nastavljaju. Zašto ovo govorim? Nije nas briga ko pregovara, čak i ako je to sadašnji šef režima. Spreman sam za sastanak, ali samo ako je to završna faza. Potpis mora doći od legitimne vlade. U suprotnom, sledeća vlada će sve to jednostavno baciti u smeće - smatra Putin.
Uprkos brojnim kontradikcijama, Putin je rekao da je Rusija spremna da okonča rat "što je pre moguće" i da su razgovori u toku na humanitarnom planu, uključujući i mogućnost još jedne runde pregovora posle 22. juna.
- Verujte mi, i mi želimo da okončamo rat, i to što je pre moguće. A bolje mirnim putem, ako bismo mogli da se dogovorimo - rekao je predsednik Rusije, upozoravajući Ukrajinu da ne odlaže razgovore ili bi se "situacija za Kijev mogla još više pogoršati".
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)