Nemačka vojska
Foto: Printscreen/Foto: Shutterstock

Povod za ovu izjavu bilo je nedavno saopštenje ministra odbrane Moldavije Anatolija Nosatog, koji je najavio dolazak nemačkih vojnih savetnika u okviru međuvladinog sporazuma koji je Moldavija potpisala sa Nemačkom u Berlinu. Prema informacijama moldavskog ministarstva odbrane, plan predviđa vojnu pomoć i produbljivanje saradnje, u trenutku kada NATO pojačava svoje prisustvo u regionu.

- Dolazak nemačkih ‘savetnika’ u Kišinjev je epizoda savremene evro-politike. A ta evro-politika je kurs ka novom ratu, koji EU, sudeći po svemu, planira da vodi sopstvenim snagama protiv Rusije krajem 2020-ih ili početkom 2030-ih godina. Evropska unija se već sada priprema za taj rat - poručio je Safonov.

On smatra da se u poslednjih nekoliko nedelja, posle dolaska Fridriha Merca na mesto kancelara Nemačke, formira „evroglobalistički vojno-politički blok“ u kome se nalaze Nemačka, Francuska i Velika Britanija. Sve tri zemlje, kako kaže, usmeravaju pažnju ka teritoriji bivše Moldavske SSR.

- Nemci otvaraju savetodavni punkt Bundesvera u Kišinjevu. To je početak transformacije moldavske vojske u NATO strukturu – kroz konstantne savete, obuku, snabdevanje podacima i logističku podršku - rekao je Safonov.

Printscreen

Printscreen

 

Zemlje Zapada navodno planiraju upad preko Rumunije i Moldavije ka jugu Ukrajine

Safonov je podsetio da su, prema izveštajima medija, Francuska i Velika Britanija već duže vreme razmatrale mogućnost slanja svojih trupa preko Rumunije i Moldavije u južnu Ukrajinu, sa ciljem zauzimanja crnomorske obale, a posebno Odese.

- Moguće je da Nemci ciljaju i samu Moldaviju. Međutim, tome će se suprotstaviti Rumuni, koji teže potpunom prisajedinjenju bivše sovjetske Moldavije. Pred nama je čitavo klupko međudržavnih sukoba i istovremeno zajedničkih interesa u borbi protiv Rusije. To je već globalistički projekat. Zato objektivno raste rizik novog rata na Dnjestru - zaključio je Safonov.

Moldavija formalno neutralna, ali sve bliža NATO-u

Iako se prema Ustavu Moldavija deklariše kao neutralna država, još od 1994. sarađuje sa NATO-om kroz individualni plan partnerstva. Nakon dolaska predsednice Maje Sandu na vlast, u zemlji se sve češće održavaju vojne vežbe sa učešćem snaga iz SAD, Velike Britanije, Nemačke i Rumunije.

Zapadne države i vlast u Kišinjevu sprovode sve izraženiju politiku militarizacije Moldavije i podsticanja antiruskih narativa. Strategija odbrane Moldavije, koju je parlament usvojio krajem prošle godine, predviđa povećanje vojne potrošnje do 1% BDP-a do 2030. i saradnju sa NATO-om, dok ruski kontingent u Pridnjestrovlju označava kao bezbednosnu pretnju.

Opozicioni blok „Pobeda“ bojkotovao je glasanje o toj strategiji, dok su komunisti i socijalisti ocenili da dokument krši neutralni status zemlje.

Pridnjestrovlje i dalje izvan kontrole Kišinjeva

Pridnjestrovlje, gde više od 60% stanovništva čine Rusi i Ukrajinci, tražilo je izlazak iz sastava Moldavije još pre raspada SSSR-a, strahujući od mogućeg prisajedinjenja Moldavije Rumuniji. Nakon neuspele vojne intervencije Kišinjeva 1992. godine, Pridnjestrovlje je faktički postalo samoproglašena i nepriznata teritorija van kontrole moldavskih vlasti, što i dalje ostaje jedno od ključnih žarišta u regionu.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading