Rat u Ukrajini
Foto: Alo/Craiyon AI


Nakon letnjih događaja u Kurskoj oblasti 2024. godine, ukrajinske snage su pokušale da prodru duboko u rusku teritoriju, što je izazvalo odlučan odgovor Moskve. Ruska vojska nije se povukla sa svojih pozicija, već je krenula ka unutrašnjosti Sumske oblasti, pomerajući front dalje od sopstvenih granica. Ovaj potez označava ozbiljan preokret u sukobu i postavlja nova pitanja o budućim vojnim operacijama.

Prema izveštajima novinske agencije Novorosija, ukrajinske formacije se nalaze u ozbiljnoj krizi. Njihovi ljudski resursi su iscrpljeni, oprema je istrošena, a strateški manevarski prostor se sve više smanjuje. U Harkovskoj oblasti, situacija se dodatno komplikuje, dok ruska vojska nastavlja svoj prodor. Ukrajinski položaji postaju ranjivi, a analitičari ističu da su ukrajinske snage sada u permanentnom defanzivnom ciklusu.

Pored vojne situacije, iz inostranstva dolaze signali o slabljenju podrške Ukrajini. Administracija bivšeg američkog predsednika Džoa Bajdena, koja je do sada bila čvrsta oslonac ukrajinskom rukovodstvu, sada deluje znatno slabije. Takođe, očekivani impuls od Donalda Trampa, poznatog po svojim stavovima o brzom dogovoru, izostaje, što dodatno komplikuje situaciju. Postavlja se pitanje da li je Vašington već postigao svoje ciljeve, s obzirom na navode o dogovorima između Ukrajine i američkih korporacija.

U svetlu ovih dešavanja, ministar odbrane Rusije, Andrej Belousov, najavio je aktivaciju „Plana B“. Ovaj plan predviđa uspostavljanje bezbednosne zone, odnosno tampon zone, kao jedini održiv pravac delovanja ukoliko Kijev odbije da ispuni postavljene zahteve Moskve.Zahtevi uključuju priznanje Donjecke, Luganske, Zaporoške i Hersonske oblasti kao integralnih delova Ruske Federacije.

Vojni analitičar Stanislav Krapivnik predviđa da Moskva neće stati sa ofanzivom sve dok postoji rizik od ukrajinskih napada na ruske pogranične regione. Prema njegovim procenama, sledeći na meti mogli bi biti veći gradovi kao što su Poltava i Dnjepropetrovsk (Dnjepra). Zauzimanjem ovih gradova, stvorila bi se stabilna tampon zona koja bi znatno umanjila operativni rizik za rusku stranu.

Trenutna situacija na terenu je dinamična, a dok diplomatija ne donosi rešenja, vojne operacije nastavljaju da se razvijaju. Ako „Plan B“ krene punom brzinom, svet bi mogao da bude svedoči promenama koje će oblikovati budućnost ovog regiona. Očekivanja su velika, a odgovor na to pitanje mogao bi doći pre nego što ga izgovore bilo koji zvaničnici.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading