POČELO OKUPLJANJE U KIJEVU Ove četiri zemlje su spremna da se umešaju u rat
Premijer Poljske Donald Tusk stigao je posebno u glavni grad i pridružio se ostalim liderima.
Ovo je prva poseta kancelara Merca Ukrajini, kao i prvi put da sva četvorica evropskih lidera zajednički borave u Kijevu.
"Solidarnost sa Ukrajinom, podrška mirovnom planu"
- Mi, lideri Francuske, Nemačke, Poljske i Ujedinjenog Kraljevstva, stojimo u Kijevu u znak solidarnosti sa Ukrajinom protiv ruske brutalne i nezakonite invazije u punom obimu - navedeno je u zajedničkom saopštenju koje je objavila britanska vlada uoči posete.
Foto:AP
Pogledaj galeriju
Foto:AP
Pogledaj galeriju
Foto:AP
Pogledaj galeriju
Foto:AP
Pogledaj galeriju
Foto:AP
Pogledaj galeriju
Foto:AP
Pogledaj galeriju
U istom saopštenju istaknuta je podrška pozivima predsednika SAD Donalda Trampa na mirovni sporazum i upućen zahtev Rusiji da prestane da ometa napore za postizanje trajnog mira.
Sastanak "koalicije voljnih" u Kijevu
Makron je potvrdio da će se tokom posete održati sastanak takozvane "koalicije voljnih" - grupe zemalja koje su obećale mirovne trupe i druge bezbednosne garancije za Ukrajinu u slučaju prekida vatre. Pojedine zemlje će učestvovati virtuelno, prenosi Guardian.
Poseta se dešava dan nakon što je predsednik Tramp pozvao na „bezuslovni tridesetodnevni prekid vatre“ između Rusije i Ukrajine. Prema informacijama Reutersa, SAD i njeni evropski saveznici finaliziraju predlog za puni prekid vatre u trajanju od 30 dana.
Kijev je već u martu izjavio da je spreman da primeni potpuni prekid vatre ako se Moskva saglasi sa istim uslovima. Rusija je više puta odbacila taj predlog, tražeći značajne ustupke od Ukrajine, uključujući i prekid sve strane vojne pomoći.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)