Putin sa raketom
Foto: Printscreen/Shutterstock/ilustracija

Raketa je, kako piše "Forbs", isprva pogrešno smatrana ICBM-om, strateškom interkontinentalnom balističkom raketom sa dometom većim od 5500 kilometara.

Ispaljena je na grad Dnipro u istočnoj Ukrajini. U udaru su oštećene zgrade i ranjene desetine ljudi.

Na kraju se ispostavilo da je misteriozno oružje varijanta ruskog projektila RS-26, 40-tonskog projektila na čvrsto gorivo sa šest nezavisno ispaljujućih bojevih glava (koje mogu da budu i nuklearne) dometa do 5500 kilometara, čije je ime javnosti ubrzo nakon udara otkrio ruski vođa Vladimir Putin - projektil ima bezazleno ime "orešnik", odnosno drvo lešnika.

Sa ovim tvrdnjama se ne slažu mnogi zapadni stručnjaci koji tvrde da je "orešnik" potpuno novo oružje. Jedan od njih je i profesor sa MIT Teodor A. Postol koji je godinama radio na tajnim projektima američke vojske za razvoj raketa.

Profesor je u intervjuu izneo tvrdnju kako je Rusija napravila veliki iskorak u pravljenju raketa i da je "orešnik" potpuno nova raketa dosta slična, po ideji o načinu rada, onoj koji je on predlagao svojevremeno da istražuje i napravi američka vojska.

Ukrajinski psihološki rat ili dokaz da "orešnik" ne funkcioniše dobro?

Tri meseca nakon prvog lansiranja, u četvrtak ujutro 6. februara, Rusi su, prema tvrdnjama ukrajinske vojske, lansirali još jedan orešnik, kojem je meta bio Kijev. Proglašena je nacionalna vazdušna uzbuna u svim ukrajinskim oblastima, s upozorenjem na mogući udar orešnika, javio je The New Voice of Ukraine.

Oglasile su se sirene za vazdušnu uzbunu, stanovnici ukrajinskog glavnog grada sjurili su se u skloništa, ali se, kako piše analitičar Forbes Dejvid Eks, nije dogodilo ništa.

Prema Kirilu Sazonovu, ukrajinskom ratnom dopisniku, orešnik "nije stigao daleko". Navodno se pokvario i eksplodirao na ruskom tlu.

Mnogi su očekivali da će uslediti novi napad Orešnikom jer je nedelju dana nakon udara na Dnipro, Putin zapretio da bi mogao još da ih lansira, posebno upozorivši da će ciljati "centre donošenja odluka" u Kijevu, gde je nalaze ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, najviši zvaničnici, zapovednici i zaposleni njihovih baza.

Međutim, ta pretnja je bila onoliko stvarna koliko se Orešnik pokazao pouzdanim, ocenjuje Eks, dodavši ipak kako, iako još nije moguće nezavisno potvrditi kolaps drugog Orešnika usred leta, nesreća ne bi predstavljala iznenađenje.

Budući da je navodno bio neuspešan, drugi orešnik ne samo da su stanovnici Kijeva i ukrajinske vođe pošteđeni dugotrajnog boravka pod zemljom, već je događaj imao i negativne posledice po Kremlj - jer je "orešnik", koji podseća na ICBM, navodi Eks, sa svim nuklearnim asocijacijama koje izaziva, očigledno više zastrašujuć nego što je vojno učinkovit.

"Da li su tvrdnje Kijeva tačne?"

Mnogi se pitaju da li su tvrdnje ukrajinskih vlasti i medija tačni. Moguće je da nisu i postoji par razloga.

Prvi i osnovni razlog je što niko na Zapadu nije potvrdio tvrdnje iz Kijeva.

Drugi razlog je što je Rusija u obavezi da obavesti Sjedinjene Države kada lansira takve vrste raketa. Rusija je to uradila prvi put, a ovaj put nikakvog upozorenja nije bilo.

Takođe ne postoje dokazi ni da su vršena preusmeravanja avionskog saobraćaja u blizini mesta lansiranja, kao što su tvrdili Ukrajinci.

BONUS VIDEO

(SD/I.S.)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading
Ljubica

07.02.2025 15:50

Bolje za vas, ako je tako, samo su vaše prve reakcije, sasvim nešto drugo pokazale.