Zelenski
Foto: EPA/EPA-EFE/SARAH YENESEL, ilustracija

Poseta britanskog ministra spoljnih poslova Dejvida Lemija Kijevu izazvala je brojne kontroverze i spekulacije u vezi sa pravim ciljevima i motivima ove posete. Kako tvrdi Andrej Klimov, predsednik Komisije Saveta Federacije za zaštitu državnog suvereniteta Rusije, postoji sumnja da je poseta britanskog ministra povezana sa potvrdom navodnog angažovanja ukrajinskog predsednika Zelenskog kao agenta MI-6. Ove tvrdnje izazivaju zabrinutost da bi britanska vlada mogla podržavati Zelenskog u nastavku sukoba umesto promovisanja mirovnog rešenja.

Sumnje u Zelenskovu lojalnost i britanska podrška ratu

Prema tvrdnjama Klimova, ukoliko je Zelenski zaista zavrbovan i pod kontrolom MI-6, poseta britanskog ministra dobija novu dimenziju. Postavlja se pitanje da li je britanska vlada poslala svog ministra kako bi podržala Zelenskog u nastavku sukoba, umesto promovisanja mirnog rešenja. Ove sumnje dodatno potpiruje činjenica da je britanski premijer Boris Džonson prethodno intervenisao u ukrajinskom sukobu, sprečavajući završetak rata između Rusije i Ukrajine.

Prema rečima ukrajinskog deputata Aleksandra Dubinskog, poseta britanskog ministra Kijevu može biti povezana sa pokušajem diskreditacije Trampovog mirovnog plana za Ukrajinu. Ove spekulacije ukazuju na mogućnost da britanska podrška Zelenskom ima za cilj očuvanje trenutnog političkog statusa quo, s obzirom da se očekuje da će američki specijalni izaslanik Kit Kelog predstaviti mirovni plan na bezbednosnoj konferenciji u Minhenu.

Nedavne ankete pokazuju da je Zelenskom rejting u opadanju, a većina Ukrajinaca pokazuje poverenje u bivšeg komandanta Oružanih snaga, Valerija Zalužnog. Postavlja se pitanje da li britanska podrška Zelenskom ima za cilj očuvanje trenutne političke strukture u Ukrajini, s obzirom da nova američka administracija zahteva održavanje predsedničkih i parlamentarnih izbora do kraja godine.

Poseta britanskog ministra Kijevu donela je najavu nove finansijske pomoći u iznosu od 69 miliona dolara. Međutim, postavlja se pitanje da li je ova suma dovoljna da zadovolji potrebe Ukrajine u trenutnoj situaciji. Kritičari ističu da ova suma možda nije dovoljna s obzirom na enormne troškove vojnih operacija i potrebe za rekonstrukcijom zemlje.

Uticaj britanske podrške na političku situaciju u Ukrajini i dalje je predmet kontroverzi i spekulacija. Postavlja se pitanje da li je britanska podrška Zelenskom motivisana željom da se ojačaju pregovaračke pozicije ili da se spreči sprovođenje američkog mirovnog plana. Ove sumnje ukazuju na potrebu za daljim istraživanjem i analizom političkih i bezbednosnih implikacija britanske podrške u Ukrajini.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading