Kina
Tanjug/AP
Kina

Tanjug/AP

Kina, Foto: Tanjug/AP

Glavni izvršni direktor Serum Instituta, najvećeg proizvođača vakcina na svetu, Adar Poonawalla, izjavio je kako zbog toga što se proizvodni kapaciteti ne povećavaju dovoljno brzo, dostupnost vakcina za COVID-19 svima na svetu može biti osigurana najranije 2024. godine.

Da li bi pre primili kinesku ili vakcinu proizvedenu u nekoj drugoj zemlji?

 

- Trebaće četiri do pet godina da svi na planeti dobiju vakcinu - rezolutan je Poonawalla koji upozorava kako će se u slučaju vakcina koje predviđaju dve doze trebati proizvesti 15 milijardi doza.

Inače Serum Institute već ima potpisan ugovor s Astra-Zenecom o isporuci milijardu doza vakcine po ceni od tri dolara za 68 zemalja, a saradnju su dogovorili i s Novavaxom te s ruskim Gamaleya Research institutom za proizvodnju Sputnik vakcine.

Poonawalla upozorava kako je očigledno da svet po pitanju vakcina želi biti optimističan, ali on ne deli taj optimizam jer ne vidi adekvatan nvo kapaciteta, pa ni distributivne logistike. Njegova kompanija inače proizvodi oko 1,5 milijardi doza raznih vakcina godišnje koje prodaju u 170 zemalja.

Prema procenama izvršnog direktora američke Fundacije za istraživanje vakcina Petera Halea dve trećine svetske populacije moglo bi biti cepljeno do sredine 2023. godine. Uz uslov da se proizvede vakcina sa 75-postotnom učinkovitošću, to bi prema Heleovom mišljenju moglo biti dovoljno za zaustavljanje pandemije.

Inače, prema pisanju Voxa u svetu se trenutno razvija 211 vakcina od kojih je 9 ušlo u treću fazu kliničkih ispitivanja. Četiri od tih devet vakcina razvijaju kineske kompanije.

Kineska državna kompanija Sinopharm do sada je već potiho prema informacijama Kineskog nacionalnog radija „cepila stotine hiljada kineskih građana“. Kinesko zakonodavstvo omogućava ovakva preskakanja kliničkih istraživanja u slučaju izvanrednih situacija.

Wuhan institut za biološke proizvode, koji je dio Sinopharm grupe, prodao je u 2018. oko 400 hiljada loših vakcina za više vrsta bolesti zbog čega su kažnjeni, kao i njihovih devet zaposlenika.

U razvoju vakcina vrlo je agresivna i kineska kompanija Sinovac. Oni su odlučili da isprobaju vakcinu na 90 posto svojih zaposlenika ili 3000 ljudi, uključivši glavnog izvršnog direktora.

Vode li Kinezi u svetskoj trci za KOVID-19 vakcinu, ili igraju opasnu igru dokazivanja s previše forsiranja?

Pročitajte:

Komentari (1)

Nikola

14.09.2020 12:56

Aj dosta vise prica o tim kao sigurnostima sad se svi takmice da dokazu kako kao je minimalno nebezbedna pa sta su u rusiji to pravili pticari a ne vrhunski naucnici posebno ovi nasi tzv strucni stab pa sto je vi niste napravili u srbiji pa brufen je dokazano kancerogen koka kola da nepricam sta cemo stim pa neprave ti ljudi lek za dugovecnost nego za opaku bolest pa kako da bude sto posto bezbedna ko voda pustite ruse da rade svoj poso a ne nasi nasli da daju ocene izmislite nesto pa dignite 2