Moamer Gadafi
Profimedia
Moamer Gadafi

Profimedia

Moamer Gadafi, Foto: Profimedia

 

Snage opozicione Libijske nacionalne armije Kalife Haftara nalaze se oko 11 km od centra Tripolija, zabarikadirane čeličnim kontejnerima, s mitraljezima.

Pročitajte još:

Stanovnici Tripolija kažu da su čuli sporadičnu pucnjavu na obodima grada, dok avioni preleću iznad grada.

Ujedinjene nacije saopštile su da je trenutno raseljeno oko 4.500 ljudi zbog sukoba u Libiji.

Bolnice u Tripoliju i okolini prijavile su da je u borbama u prestonici Libije poginulo 47 ljudi, a 181 čovek je ranjen, saopštila je juče Svetska zdravstvena organizacija.

Libija, Tripoli, Kalifa Haftar

Profimedia

Libija, Tripoli, Kalifa Haftar, Foto: Profimedia

Portparol SZO Tarik Jašarević izjavio je da su većina žrtava borci sa obe zaraćene strane, ali da među njima ima i lekara i drugih civila, prenosi Rojters.

Iz SZO upozoravaju da bi nova eskalacija sukoba u Libiji mogla da dovede do nestašice medicinskih zaliha.

Preporučujemo još:

U Libiji su od prošle sedmice obnovljeni sukobi kada je Libijska nacionalna armija predvođena Kalifom Haftarom sa istoka krenula u osvajanje zapada zemlje i centra Tripolija, u kome kontrolu ima međunarodno priznata vlada predvođena Fajezom Sarajem.

Saraj je uzvratio "novom Gadafiju", kako Haftara nazivaju njegovi protivnici, operacijom "Vulkan gneva", radi odbrane prestonice Libije.

Kalifa Haftar, Fejaz Saraj, Libija

Profimedia

Kalifa Haftar, Fejaz Saraj, Libija, Foto: Profimedia

Od pada bivšeg lidera Libije Muamera Gadafija 2011. godine, zemlja je ušla u nestabilnosti sa dve suprotstavljene administracije i nizom oružanih grupa koje se bore za vlast i kontrolu nad naftnim poljima.

Od leta 2014. godine politički je podeljena na dve vlade - samoproglašenu na istoku zemlje, pod kontrolom Kalife Haftara (75), i međunarodno priznatu vladu, sa sedištem u Tripoliju, s premijerom Fajezom Sarajem.