Malezija Erlajns
Profimedia
Malezija Erlajns

Profimedia

Malezija Erlajns, Foto: Profimedia

Pročitajte još:

 

Ipak, Bojer veruje da je pronašao ostatke aviona u Kambodži pomoću slika sa satelita i poslao je tim u Kambodžu početkom godine, međutim oni nisu uspeli da stignu do tog mesta.

Međutim, i vođa tima veruje da je 99 odsto verovatno da se na tom udaljenom mestu nalazi mesto pada aviona, a Bojer tvrdi da to ne može da bude nijedan drugi avion do MH370.

 

Bojer je rekao da tim nije uspeo da dođe do mesta primećenog na satelitu, jer nije bilo bezbedno, kao i da mu je rečeno da bi to mogao da bude neki drugi avion, ali da kambodžanski zapisi i satelitski snimci pokazuju drugačije.

Pročitajte još:

 

"Kada uporedite satelitske snimke "boinga 777" sa aerodromskog asfalta i sa mestom sudara, boja olupine se savršeno slaže, a neki veći delovi mesta sudara simetrični su "boingu 777", rekao je Bojer i dodao da se u Kambodži poslednji put avion srušio 2007. godine, a da koordinate mesta koje on ima iz 2008. godine pokazuju da je od tada to mesto bilo nedirnuto.

 

"Šta bi drugo moglo da poremeti ovo mesto u džungli udaljeno kilometrima od najbližeg puta?", upitao se Bojer.

On je dodao i da je jedan od članova tima razgovarao sa meštanima u Kambodži koji su se prisetili da su videli avion koji se spustio u istom području kao i mesto nesreće MH370, a jedan je zapamtio da je video amblem zmajeva, sličan logu "Malezija erlajnsa".

 

 "Na osnovu podataka koje sam sakupio uz pomoć tima za pretraživanje, satelitskih snimaka i istorijskih podataka o kambodžanski poznatim padovima aviona, ovo je 99 odsto verovatno da će biti identifikovano mesto avionske nesreće koje je previše udaljeno za pešačenje", veruje Bojer.