Infektivna klinika
Alo.rs/ Dejan Briza

Statistika pokazuje da Velika Britanija i Francuska gotovo u korak prate zastrašujući put koji su Italija i Španija već prošle, izveštava britanski "Skaj njuz".

Infektivna klinika

Alo.rs/ Dejan Briza

Foto: Alo.rs/ Dejan Briza

Sa 47.806 zaraženih i 5.000 preminulih, Britanija se trenutno nalazi na osmom mestu najpogođenijih zemalja na svetu, ali bi uskoro mogla da postane evropski epicentar.

Naime, prema sadašnjem rastu Britanija bi do kraja nedelje mogla bi da ima više od 10.000 mrtvih.

Skaj njuz je, kako je preneo Blic, objavio grafikon smrtnih slučajeva po zemljama, na kojem se vidi rast stope smrtnosti u najpogođenijim zemljama nakon prijavljenih prvih 100 slučajeva.

Prvih deset dana nakon 100 žrtava, britanska kriva smrtnosti bila je ispod italijanske i španske, što se smatralo ohrabrijućim znakom, ali se onda desio preokret, preneo je sinoć "Blic".

Francuska je postala peta zemlja koja je prestigla Kinu po broju obolelih i treće najveće žarište u Evropi, a zatim je počela da beleži rokordne brojeve preminulih.

Stopa smrtnosti je do vikenda skočila za 61 odsto, a rast broja zaraženih za 44.

Trenutno je u zemlji 92. 839 obolelih i 8. 078 preminulih.

Razlog za tako drastičan skok je posebno zabrinjavajući.

Prema zvaničnim podacima od petka, u staračkim domovima širom Francuske bilo je 17.827 zaraženih, a sanas je taj broj još veći.

Francuska je krajem januara bila prva evropska zemlja koja je prijavila prisustvo korona virusa unutar svojih granica.

Kako je italijnsko žarište raslo, činilo se da je situacija u Francuskoj pod kontrolom, sve do sredine prošlog meseca kada je naglo eskalirala.