Akciji dobrovoljnog davanja krvi u „Alo media sistemu“
Alo!/ Nenad Vujanović
Akciji dobrovoljnog davanja krvi u „Alo media sistemu“

Alo!/ Nenad Vujanović

Foto: Alo!/ Nenad Vujanović

Program su pokrenule tri najveće organizacije za donaciju krvi, među kojima je i američki Crveni krst.

Oko 2.000 muškaraca, koji su imali seks sa muškarcima, biće deo studije u zdravstvenim centrima u San Francisku, Los Anđelesu, Memfisu, Tenesiju, Atlanti, Orlandu, Floridi, Majamiju, Vašingtonu i Baton Ružu.

Učesnici studije moraju imati između 18 i 30 godina i da su imali bar jednog momka u prethodna tri meseca, kao i da su spremni da daju krv.

Zavisno od rezultata, FDA će odlučiti da li će potencijalnim davaocima krvi biti dozvoljeno da daju dragocenu tečnost, jer će se videti da li postoje rizici infekcije tokom transfuzije od zaraznih bolesti, kao što su HIV i Hepatitis B.

Restrikcije za određene davaoce krve postoje još od početka osamdesetih, kada se sida širila Amerikom i kada je FDA izdala doživotnu zabranu svim muškarcima koji su imali seks sa drugim muškarcima, od 1977. godine.

Posle masakra u Orlandu, u noćnom klubu, 2016. godine, više od 100 članova Kongresa, od kojih su neki bili i poznati senatori, pisali su FDA da ukine ovakvu odluku.

"Ne možemo da kažemo da neki ljudi mogu da daju krv, a drugi ne mogu, samo na osnovu njihovog seksualnog opredeljenja", rekao je bivši republikanski senator iz Orlanda.

Prema podacima Centra za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC), gej, biseksualci i ostali muškarci koji imaju seks sa muškarcima su najviše pogođeni HIV-om u SAD - 2018. godine predstavljali su 69 odsto novoinficiranih pacijenata ovim virusom u zemlji, od 38.000, koliko ih je bilo te godine.

Pročitajte: