F-35
Shutterstock
F-35

Shutterstock

F-35, Foto: Shutterstock

Na fotografijama koje je nedavno objavio Pentagon prikazuju se besprekorni avioni F-35A "Lightning II" koji testiraju sposobnost bacanja B61-12 termonuklearne gravitacione bombe. Sledeća faza nadogradnje aviona omogućiće mu raspoređivanje oružja različite veličine.

Pročitajte još:

Na gotovo desetak fotografija koje je objavio Zajednički programski ofis F-35 ranije ovog meseca može se videti najnoviji pentagonski borac koji testira svoju sposobnost bacanja poslednje iteracije nuklearne bombe B61. Oružje sa maksimalnom snagom od 50 kilotona dovoljno je malo da se može smestiti u unutrašnjost prostora za bombe F-35.

F-35

Shutterstock

F-35, Foto: Shutterstock

Na fotografijama su prikazani testovi koji sežu u jun 2019, a koji su svi izvršeni u vazduhoplovnoj bazi Edvards u Kaliforniji i koristili su inertnu municiju. Verzija "stealth" aviona, F-35A, je jedina od tri vrste koje je izgradila kompanija "Lockheed Martin", a koja je sertifikovana kao dvostruko sposobna letelica (DCA), omogućavajući joj da nosi i nuklearne i konvencionalne bombe.

Međutim, sposobnost Joint Strike Fighter-a da nosi B61-12 zavisi od brzih nadogradnji u Block 4 izdanju softvera, za koje je Vladina kancelarija za odgovornost (GAO) nedavno utvrdila da su u zaostatku najmanje devet meseci. Ne očekuje se da DCA certifikat za F-35A bude gotov do januara 2023. godine, saopštila je kancelarija ministra odbrane.

F-35

Shutterstock

F-35, Foto: Shutterstock

Blok 4 će takođe omogućiti da F-35 nosi druge vrste naoružanja, kao što su mornarička udarna raketa, rakete "Meteor" i "SPEAR" i nekoliko laserskih bombi.

Još jedna bomba za koju je F-35 već sertifikovan za upotrebu, GBU-53 StormBreaker "bomba malog prečnika", nedavno je pretrpela godinu dana kašnjenja zahvaljujući neispravnom dizajnu peraja. Oružje koje može da se ubaci u ležište za bombe F-35 je malo, ali dragoceno, jer ako se oružje postavi na tvrdo mesto u unutrašnjosti aviona, ono će sprečiti njegovo prikrivanje.

Turski TF-X, zamena za F-35

Printscreen/Youtube

Foto: Printscreen/Youtube

F-35 bi trebalo da zameni nekoliko aviona sa nuklearnim sertifikatom članica NATO, što znači da bi njihova sposobnost razmeštanja nuklearnog oružja u vlasništvu SAD bila onemogućena ukoliko njihove vazduhoplovne snage koriste neke druge borbene letelice.

- Ikonična uloga nuklearnih boraca, koju su u prošlosti obavljali F-15E i F-16, prenosi se na F-35A da bi igrao buduću ulogu u nacionalnoj bezbednosti - piše u opisu fotografije odbrambene službe za vizuelnu distribuciju informacija (DVIDS), koja je obezbedila fotografije.

- F-35 je vodeći multi-misijski sistem oružja 5. generacije. Njegova sposobnost da prikuplja, analizira i deli podatke je multiplikator sile koji poboljšava svu imovinu u borbenom prostoru: sa stealth tehnologijom, naprednim senzorima, kapacitetom i dometom oružja, F-35 je najsmrtonosnija, održiva i interoperabilna borbena letelica ikada izgrađena - napominje se u opisu.

Američki nosač aviona USS

Shutterstock

Foto: Shutterstock

F-35E "Strike Eagle" bio je prvi američki avion koji je dobio sertifikat za izbacivanje B61-12, koja je razvijena 2015. godine, iako je proizvodnja upotrebljivih bombi počela tek u martu 2020. "Strike Eagles" je testirao bacanje inertne bombe na poligonu Tonopah u Nevadi u martu, prema podacima Sandia National Laboratories, koja upravlja lokacijom.

U međuvremenu, u udaljenoj vazduhoplovnoj bazi Ejelson u centralnoj Aljasci, osoblje za pomoć u municiji započelo je zamršeni proces sastavljanja bombi za prvu eskadrilu F-35 – prvu za pacifičke vazduhoplovne snage SAD. Prvi borci za zajedničke udare počeli su da stižu u aprilu.

Fotografije koje je objavio Ejelson prikazuju osoblje koje sastavlja GBU-12 "Pavevai II" laserski vođene bombe.

Američka vojska

Shutterstock

Američka vojska, Foto: Shutterstock

- Izgradićemo ukupno 70 bombi tokom nedelje - rekao je viši potpukovnik Džejson P. Brekins, glavni podoficir 354. jedinice za održavanje.

Preporučujemo: