Arijana Memić
Foto: Printscreen/Facebook

- Imao si svoje želje i snove, ja sam imala svoje. Otkako si otišao, meni je ostala samo jedna želja…Da se opet, nekada i negde, sretnem s tobom. Dala sam sebi obećanje i obavezu da dok dišem, nastojim da dovršim sve ono što si ti započeo. Po prvi put u ovih skoro osam godina, danas sam osetila sreću u srcu. I ti si bio tu! Sve što si srcem slavio - napisala je Arijana Memić.

Dženan je, nakon događaja iz Velike Aleje, koji još nije razrješen, bio u komi od 8. februara 2016. godine, a 15. februara je preminuo. Imao je svega 21 godinu.

Njegova porodica i prijatelji, posebno otac Muriz i sestra Arijana počela je svoju bitku - da se otkrije šta se njihovom sinu i bratu desilo tog 8. februara 2016. i krivce dovedu pred lice pravde.

"Ko je ubio Dženana Memića?", odgovor je na pitanje na koje porodica stradalog mladića nije dobila odgovor od pravosudnih institucija nakon skoro sedam i po godina.

Verovatno odgovora ne bi bilo niti na jedno od pitanja vezano za ovaj slučaj da nije bilo upornosti oca Muriza, sestre Arijane i advokata Ifeta Ferageta. Od samog početka on sui uvideli da priča o saobraćajnoj nesreć i u kojoj je stradao Dženan Memić, a koja se podmetala od strane nadležnih, „ne pije vode“.

Počeli su sa protestima na kojima su ukazivali da žele samo pravičnost, no kreatori različitih netačnih konstrukcija nisu očekivali toliku podršku građana, nego apatiju koja je najčešće prisutna u glavnom gradu.

Kada se videlo da ovaj slučaj izaziva veliku pažnju javnosti podignuta je optužnica. Ali za saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom! Optuženi su bili Ljubo i Bekrija Seferović, koji su godinama prolazili kroz blato pravosuđa.

Borili su se Memići prvo protiv Tužilaštva KS, koje je ustrajavalo u tome da je došlo do saobraćajne nesreće. Dva puta je Kantonalni sud u Sarajevu oslobađao Seferoviće, a porodica Memić je godinama morala pratiti kako se troši vreme na ono što su već znali u početku.

Nakon toga usledio je novi šok kada Vrhovni sud Federacije poništava presude Kantonalnog suda, a nakon novog provlačenja kroz blato porodice Memić, ali i Seferovića, Vrhovni sud FBiH donosi istu odluku kao i Kantonalni sud u Sarajevu. No, ono što je veći problem od očekivanih oslobađajućih presuda je to da je od trenutka stradanja mladića do okončanja postupka na Vrhovnom sudu FBiH prošlo pet i po godina.

Kada je već postalo očigledno da se ovaj slučaj pokušava zataškati, a da nadležna tužilaštva ne rade na adekvatan način svoj posao, ulogu preuzima Tužilaštvo BiH. Pre tri godine je Sud BiH potvrdio optužnicu protiv Zijada Mutapa, Alise Ramić (ranije Mutap), Hasana Dupovca, Josipa Barića i Muamera Ožegovića zbog prikrivanja razloga smrti Dženana Memića.

Sudsko veće je tokom postupka bilo kivno na tužioce, na medije koji su izveštavali o ovom slučaju, a kojih nije bilo puno da su pratili slučaj od početka do kraja. Nije Perić dozvolio ni ključnom svjedoku dr. Kemalu Dizdareviću da svedoči, pa je na kraju oslobodio prvostepeno krivice sve optužene u ovom slučaju. Ipak, na kraju se poništava prvostepena odluka Perića baš zbog toga.

I dok je Perić od sebe pravio žrtvu, suđenje je nastavljeno pred Apelacionim većem, a priliku sa svedočenje je dobio i dr. Kemal Dizdarević.

Hasan Dupovac je osuđen na tri godine zatvorske kazne zbog zloupotrebe položaja ili ovlašćenja,a Alisa Ramić za davanje lažnog iskaza na dve godine i šest meseci.

Tek nakon sedam i po godina porodica Memić je vidjela da se nazire neko svetlo na kraju tunela. Ova presuda je samo pokazatelj da su tačni navodi porodice da su rađene sporne radnje nakon ubistva i tek sada se otvara prostor za podizanje optužnice za ubistvo.

Avaz.ba

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading