POPIS U CRNOJ GORI: Podgoričanin prijavio da je POPISIVAČ pokušao da ih obmane!
Printscreen

To su juče “Vijestima” saopštili iz Monstata.

Iz te institucije navode da je svaki popisivač imao obavezu da prvog dana popisa (3. decembra) obiđe dva do tri domaćinstva, a najviše pet.

“Razlog tom pristupu je da se proveri ispravnost materijala kako od strane instruktora, tako i od strane državnog instruktora, a u cilju kontrole ispravnosti rada popisivača i eliminisanja tehničkih grešaka”, objašnjavaju oni.

Iz Monstata kažu da je na početku popisa bilo i tehničkih nepravilnosti, koje su, tvrde, uobičajene posebno prvog dana popisivanja. Međutim, nisu precizirali na šta se konkretno te nepravilnosti odnose.

“Ukazalo se svakom popisivaču na propuste, gde ih je bilo, i isti se nisu ponavljali”, rekli su oni.

Na društvenim mrežama, međutim, prvih dana popisa objavljivani su popunjeni popisni listići, iako je to suprotno Zakonu o popisu, a neki partijski funkconeri vode kampanju uprkos tome što su se Vlada i deo opozicije sporazumom o kontroli popisa dogovorili o tome da stranke to ne rade i da ne sugerišu građanima kako da se izjasne.

“Vijestima” se u ponedeljak obratio Podgoričanin Nikola Batrović koji je kazao da je popisivač pokušao da ih dovede u zabludu da deca ispod 15 godina ne treba da odgovaraju na pitanja o nacionalnoj i verskoj pripadnosti. Rekao im je, navodno, da su to preporuke Evropske komisije, a i da je crnogorskim zakonima tako previđeno.

Njegov stric, kaže sagovornik, nije upisao te podatke za dete, a on za svoje jeste, nakon prepirke sa popisivačem.

“Prijavio sam problem Monstatu, oni su mi rekli da je u pitanju klasična zloupotreba”, rekao je Batrović.

Popis je trebalo da počne 1. novembra, ali ga je Vlada Milojka Spajića odgodila čim je izabrana, i to za period od 30. novembra do 15. decembra, nakon što je opozicija najavila bojkot. Spajić je nakon toga održao nekoliko sastanaka s opozicijom, nevladinim sektorom i većima manjinskih naroda, što je 21. novembra rezultiralo potpisivanjem sporazuma kojim je predviđena kontrola unosa prikupljenih podataka, izrada softvera za njihovu proveru, zabrana partijama da sprovode kampanju, proširivanje popisnih komisija sa dva člana opozicije i predstavnikom manjinskih naroda…

Najjača opoziciona stranka, Demokratska partija socijalista (DPS), nakon toga je istupila s novim zahtevima – da se utvrdi specifikacija softvera do početka popisa i da se taj proces ponovo odgodi, što je Vlada prihvatila i pomerila početak popisa za 3. decembar. Popisivanje bi trebalo da traje do 18. decembra.

Nije bilo popisa u Domu starih

Iz Monstata su demantovali spekulacije o navodnim popisnim nepravilnostima u Domu starih u Risnu, odnosno da je direktor Doma Srđan Dragomanović popunio popisnice umesto korisnika usluga te ustanove.

“Ukazujemo da je u pitanju dezinformacija s obzirom na to da Dom starih u Risnu na današnji dan nije popisan. Takođe, informišemo vas da Monstat nije dobio prijavu protiv direktora Doma starih, g. Dragomanovića”, kazali su juče “Vijestima” iz Monstata.

Dragomanović je takođe demantovao ove navode. On je “Vijestima” juče rekao da nema popisne listove, niti da je neko od zaposlenih u Domu popisivač.

Kazao je i da bi volio da zna da li će Monstat popisati 226 korisnika usluga Doma, koji, kako je naveo, nisu odjavljeni sa svojih kućnih adresa.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading