grip
Foto: Alo/Profimedia

Prema saopštenju Ministarstva poljoprivrede, odluka o povećanju nivoa uzbune sa srednjeg na visoki doneta je nakon što je virus potvrđen kod divljih ptica selica, kao i na nekoliko farmi živine u Francuskoj i drugim evropskim državama.

- Evropa se suočava sa sezonskom pojavom visoko patogenog ptičjeg gripa, a u Francuskoj su do sada registrovane dve epidemije na komercijalnim farmama i tri u domaćem uzgoju - navodi se u saopštenju, koje prenosi agencija Rojters.

Prvi slučaj zaraze otkriven je sredinom oktobra na farmi za uzgoj fazana i jarebica na severu zemlje.

Visoko patogeni sojevi ptičjeg gripa javljaju se svake godine među pticama selicama, koje virus prenose na domaću perad. Zbog toga su uzgajivači širom sveta u više navrata bili primorani da unište desetine miliona jedinki kako bi sprečili širenje bolesti.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading