mapa
Foto: Printscreen/Printscreen/Google maps

Savet uključuje SAD, Kanadu i pet nordijskih zemalja, a Rusija je iz njega suspendovana 2022. nakon napada na Ukrajinu.

“U sadašnjem geopolitičkom kontekstu posebno je važno da održimo forum  svih arktičkih zemalja i naroda u tom regionu”, rekla je ministarka.

Ona je imenovana da preuzme predsedavanje Savetom u ime Danske, pošto je Grenland danska teritorija sa samoupravom, preneo je Figaro.

“Mi ne želimo da budemo ni Danci, ni Amerikanci”, kazala je ministarka povodom tenzija izazvanih izjavama predsednika SAD Donalda Trampa koji je izrazio želju da kontroliše Grenland.

Danska je odredila pet prioriteta u naredne dve godine svog predsedavanja Savetom.

To su borba sa klimatskim promenama, pitanje starosedelačkih naroda, održivi ekonomski razvoj, energetska tranzicija i biodiverzitet.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading