SB UN
Foto: EPA/EPA-EFE/PETER FOLEY, ilustracija

Nebenzja je napomenuo da se Šmit predstavlja kao visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini iako nikada nije dobio mandat SB UN, za razliku od svih svojih prethodnika. 

"Gospodin Šmit nema pravo da govori u ime međunarodne zajednice, ili da podnosi bilo kakve izveštaje", izjavio je ruski diplomata. 

Iako procedura SB dozvoljava da mu se pojedinci obrate u privatnom kapacitetu, budući da u Šmitovom slučaju radi o nekome ko se "potpuno diksreditovao kroz pokušaj da uzurpira ovlašćenja" u BiH, Nebenzja je izjavio da nema nameru da ga sluša — i napustio sednicu.

SB UN dva puta godišnje zaseda o situaciji u BiH. Na današnjoj raspravi, Šmit treba da predstavi izveštaj Kancelarije visokog predstavnika (OHR) koji optužuje vlasti Republike Srpske za separatizam i kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Republika Srpska je spremila svoj izveštaj, koji još nije predstavljen javnosti. U radu zasedanja učestvuje i predsedavajući Predsedništva BiH Željka Cvijanović.

Rusija i Kina insistiraju da Šmit nije legitiman visoki predstavnik jer njegovo imenovanje nije potvrdio Savet bezbednosti. Zvanični stav SAD, Velike Britanije, Nemačke i drugih članica Saveta za implementaciju mira (PIK) je da je Šmita 2021. imenovao Upravni odbor PIK-a, iako je reč o savetodavnom telu kojim predsedava sam Šmit.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (2)

Loading
Nenad 123

06.05.2025 20:47

Bravo tiga svakati cast dobri covjece