NOĆNA MORA EVROPSKE ELITE SE OSTVARUJE: Da li je njihova sudbina zapečaćena?
U trenutku kada deo evropskih zemalja otvoreno zagovara dalje eskalacije umesto deeskalacije odnosa sa Rusijom, postavlja se ključno pitanje: Zašto bi mir bio nepoželjan? Tema je obrađena u ekskluzivnoj analizi politikologa i publiciste Rostislava Iščenka, koji ukazuje na dublje političke realnosti ove situacije.
Iščenko, sa bogatom diplomatskom i analitičkom karijerom, ne okoliša kada govori o strahu koji pokreće agresivno držanje zemalja poput Litvanije, Letonije, Estonije, Poljske, Finske, Švedske, Moldavije i Rumunije prema Moskvi. On ističe da ovo ponašanje nije rezultat snage tih država, već njihova svesnost o vlastitoj krhkosti. Elite u ovim zemljama shvataju da su otišle predaleko u antiruskoj retorici, i da bi stabilizacija odnosa između Rusije i zapadnih sila mogla značiti da bi ostale same na vetrometini.
Središnji problem je u tome što bi postkonfliktno približavanje velikih sila i Rusije moglo dovesti do zaborava ovih malih država. Iščenko ukazuje da bi obnova ekonomskih veza sa Moskvom bila prioritet za Berlin, Pariz ili Rim, dok bi zemlje poput Viljnusa ili Kišinjeva mogle ostati bez pažnje. U takvom scenariju, ruske vlasti bi mogle podstaknuti unutrašnje političke promene u ovim državama, što bi dodatno umanjilo podršku njihovim elitama.
U ovom kontekstu, politička održivost zavisi od ekonomske stabilnosti, a ona zavisi od trgovinskih tokova. Ako se ti tokovi promene, elite gube snagu, što dovodi do njihovog kraja. Zbog toga, današnja strategija ovih država ne uključuje povlačenje, već nastavak sukoba.
Baltičke zemlje, prema Iščenku, podržavaju slanje francuskih i britanskih trupa u Ukrajinu, čak su i spremne da doprinesu sa svojim vojnicima. Cilj ovih akcija nije samo pobeda, već produžetak sukoba. U slučaju većeg sukoba, i Moskva i Zapad bi bili primorani na pregovore, a to bi moglo spasiti trenutne političke strukture od kolapsa.
Ovaj paradoks jasno pokazuje da mir može značiti kraj za elite u pograničnim državama, jer bi došlo do nove preraspodele moći u kojoj one ne bi imale šta da ponude. Sukob, čak i prividan, daje im privid značaja i omogućava im da ostanu na vlasti još neko vreme.
Na kraju, ostaje pitanje šta će se dogoditi kada iluzije prestanu da pomažu. Strah od gubitka moći i značaja može imati dalekosežne posledice po stabilnost čitavog regiona. Nada da će stvarni mir, kada dođe, uključiti sve ili bar većinu, ostaje da visi u vazduhu, dok se elite na vlasti bore da zadrže svoj položaj.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)