avion
Foto: Alo/Printscreen

- Avionska nesreća "Germanwingsa" ostavila je neizbrisiv trag u istoriji našeg grada. Šok i večito pitanje „zašto?“ i dalje nas prate svakog dana – izjavio je Andreas Štegeman, gradonačelnik zapadnonemačkog grada na komemoraciji.

Među žrtvama nesreće bilo je 16 učenika i profesora lokalne gimnazije koji su putovali ka Barseloni.

Nesreća se dogodila 24. marta 2015. godine, ubrzo nakon poletanja iz Barselone. Avion "Germanwingsa" (današnjeg "Eurowingsa") počeo je naglo da gubi visinu i velikom brzinom se srušio u podnožju francuskih Alpa, nedaleko od mesta Le Vernet.

Namerno izazvana katastrofa

Istraga je pokazala da je kopilot Andreas Lubic, koji se borio sa psihičkim problemima, namerno izazvao pad aviona kako bi izvršio samoubistvo. Dok je pilot privremeno napustio kokpit, Lubic se zaključao unutra i usmerio avion ka planini. U očajničkom pokušaju da spasi let, pilot je pokušavao da provali u kokpit – udarao je vrata, čak koristio i sekiru, dok su putnici u panici nemo posmatrali situaciju. Nažalost, Lubic je sproveo svoj plan do kraja, usmrtivši svih 150 putnika i članova posade.

Komemoracije su održane kako na mestu nesreće, tako i na aerodromima u Barseloni i Dizeldorfu, odakle su žrtve poletele na svoj poslednji let.

Promene u vazduhoplovnoj bezbednosti

Ova tragedija dovela je do značajnih promena u sigurnosnim protokolima u avijaciji. Uvedeno je pravilo prema kojem u kokpitu uvek moraju biti prisutne najmanje dve osobe.

Takođe, "Lufthansa", vlasnik "Germanwingsa", pooštrila je procedure za kontrolu psihofizičkog zdravlja pilota i drugih zaposlenih na ključnim pozicijama, kako bi se sprečile slične tragedije u budućnosti.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading