Donald Tramp
Foto: Alo/Printscreen

Sjedinjene Američke Države zatražile su od svojih evropskih saveznika da navedu što im je potrebno od Vašingtona za učestvovanje u pružanju sigurnosnih garancija Ukrajini, pokazuje dokument u koji je Reuters imao uvid.

U diplomatskoj noti poslatoj prošle nedelje, koja sadrži šest tačaka i pitanja, postavljaju se i upiti o tome koje bi zemlje mogle doprineti garancijama, koje bi bile spremne da pošalju trupe u Ukrajinu kao deo mirovnog sporazuma, kao i kolika bi mogla biti veličina bilo koje evropske vojne snage.

Američki predsednik Donald Tramp šokirao je ove nedelje evropske saveznike jer je nazvao ruskog predsednika Vladimira Putina bez konasultacija s njima ili Kijevom i tom prilikom proglasio početak mirovnih pregovora.

Mediji su izvestili u subotu da su SAD poslale dokument u kojem od evropskih država traži informacije o njihovom mogućem doprinosu sigurnosnim garancijama.

Međutim, kompletan tekst u koji je Reuters imao uvid pokazuje da SAD takođe traži podatke o tome šta bi im bilo potrebno od Vašingtona kako bi mogli da učestvuju u takvim aranžmanima.

Taj element će biti dobro primljen među mnogim evropskim vladama koje su jasno dale do znanja da bi mogle da pruže sigurnosne gaancije Ukrajini samo uz podršku SAD-a.

"Koje, ako ih ima, zahteve za američkom podrškom vaša vlada smatra neophodnim za učestvovanje u ovim sigurnosnim aranžmanima? Konkretno, za koje kratkoročne i dugoročne resurse smatrate da će vam biti potrebni od SAD-a?", jedno je od postavljenih pitanja.

Dvojica evropskih diplomata izjavila su da još traje rasprava o tome kako će evropske prestonice odgovoriti, ali neki smatraju da bi odgovor trebalo da bude zajednički.

Neki evropski čelnici, uključujući britanske i nemačke, sastaće se u ponedeljak u Parizu na vanrednom samitu o Ukrajini.

U dokumentu se takođe traže informacije o tome koje bi evropske i/ili treće zemlje mogle ili želele da učestvuju u takvom aranžmanu te da li je njihova zemlja spremna da pošalje jedinice u Ukrajinu u sklopu mirovnog sporazuma.

"Ako bi vojne snage trećih zemalja bile raspoređene u Ukrajini u sklopu mirovnog sporazuma, koja je po vama neophodna veličina takvih snaga pod evropskim vodstvom? Kako i gde bi te snage bile raspoređene i koliko dugo?", navodi se u dokumentu.

Zemlje su takođe upitane koje bi mere SAD, saveznici i partneri trebalo da preduzmu u slučaju ruskog napada na te snage.

"Koje dodatne kapacitete, opremu i logistiku je vaša vlada spremna da osigura Ukrajini kako bi poboljšala svoju pregovaračku poziciju i povećala pritisak na Rusiju?", navodi se u upitniku.

Takođe se traži informacija o tome koje bi mere vlade bile spremne da preduzmu kako bi pojačale sankcije protiv Rusije, uključujući strože sprovođenje postojećih sankcija.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading