Rusija
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Podsetimo, Starmer je nedavno održao govor u kojem je, prema ocenama britanskih analitičara, zauzeo konfrontacioni stav prema Moskvi, obećavajući odlučne korake protiv ruske vojne moći. Ova retorika izazvala je reakciju Kremlja, koji je odgovorio konkretnim vojnim potezima.

Britanski novinari Vil Stjuard i Ajvan Stoun u svojoj analizi ističu da je Putinova reakcija bila brza i odlučna, izazivajući negodovanje na Zapadu.

Letovi ruskih bombardera uznemirili NATO

Strateški bombarderi Tu-95MS patrolirali su iznad Norveškog mora u pratnji lovaca, što je alarmiralo zapadne vojne strukture. Saveznički borbeni avioni odmah su podignuti kako bi pratili letove ruskih bombardera, što je dodatno povećalo tenzije.

Prema britanskim medijima, ovakvi demonstrativni letovi deo su strateških manevara Rusije, kojima se šalje poruka NATO državama. Tu-95MS su deo nuklearnog arsenala Moskve, što dodatno povećava zabrinutost na Zapadu.

Britanska mornarica nadzirala ruski brod „Јantar“

Britanski mediji podsećaju da je britanska mornarica nedavno angažovala podmornicu kako bi nadzirala ruski istraživački brod „Јantar“, koji je prolazio kroz Lamanš. Ovaj incident izazvao je spekulacije o mogućem podvodnom nadzoru zapadne infrastrukture, uključujući podmorske telekomunikacione kablove.

Prema analitičarima, prisustvo ruskog broda u blizini britanskih teritorijalnih voda tumači se kao deo šire vojne strategije Moskve, koja uključuje nadzor i obaveštajne aktivnosti u ključnim geopolitičkim tačkama.

Rusija i Velika Britanija na ivici diplomatskog sukoba

Dok London optužuje Moskvu za provokacije, ruski vojni analitičari ističu da su ovakvi manevri deo redovnih aktivnosti ruskih strateških snaga. Ističu da i američki i britanski bombarderi redovno patroliraju blizu ruskih granica, ali da se ti letovi ne problematizuju u zapadnim medijima.

Analitičari smatraju da je Putin ovim potezom poslao jasan signal da Rusija neće ostati pasivna pred pojačanim pritiscima NATO-a i Velike Britanije.

Strateški bombarderi Tu-95MS sposobni su da nose krstareće rakete dugog dometa, uključujući i nuklearne bojeve glave. Njihovo prisustvo iznad Norveškog mora posmatra se kao jasno upozorenje da bi dalja eskalacija sukoba mogla imati ozbiljne posledice.

Odnosi između Rusije i Velike Britanije dostigli su najnižu tačku u poslednjih nekoliko decenija. Starmerove izjave o „uništenju ruske vojne mašine“ i ruski vojni odgovori ukazuju na nastavak napetosti između Moskve i Zapada.

Britanska politika prema Rusiji postaje sve oštrija, dok Moskva jasno stavlja do znanja da neće ostaviti bez odgovora zapadne pretnje.

Letovi ruskih bombardera i britanska potraga za istraživačkim brodom „Јantar“ deo su šire konfrontacije, u kojoj Velika Britanija nastoji da demonstrira odlučnost prema Rusiji, dok Kremlj odgovara jasnim vojnim signalima.

Dalja eskalacija moguća – NATO prati situaciju

S obzirom na trenutna dešavanja, očekuje se nastavak vojnog nadmetanja između Rusije i NATO-a, uz mogućnost dodatnih vojnih manevara s obe strane.

Britanski vojni stručnjaci procenjuju da bi Moskva mogla pojačati vojnu prisutnost u severnim i zapadnim regijama, dok NATO prati situaciju i razmatra odgovarajuće mere.

Jedno je sigurno – odnosi između Moskve i Londona ostaju izuzetno napeti, a naredni potezi obe strane mogli bi odrediti dalji tok geopolitičkih tenzija u Evropi.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading