Tu-22M3M
Printscreen/Youtube
Tu-22M3M

Printscreen/Youtube

Tu-22M3M, Foto: Printscreen/Youtube

Iz Tupoljeve kancelarije za štampu su izjavili da je na avionu zamenjeno 80 odsto avionike, što će poboljšati tačnost navigacije, nivo automatizacije i optimizovati tehničko održavanje i prelet, prenose američki mediji.

Avion će takođe imati integraciju GLONASS navigacionog sistema, integrisanog digitalnog interfejsa, staklene kabine i kontra-mere za elektronsko ratovanje (ECM).

Pročitajte još:

Rusija jasno stavlja do znanja da oprema svoje modele najboljom tehnologijom, čuvajući šasiju sovjetske ere, odnosno, zemlja modernizuje svoju flotu sa najboljim, bez povećanja troškova istraživanja i razvoja, i ubrzava razvoj njihovih projekata.

Međutim, nije samo avionika bitna u modernom ratnom periodu, i s tim na umu, Rusi su uključili u paket nadogradnje dodavanje do tri nove rakete Kh-32 u Tu-22M3M.

Kh-32 je razvijen kao protivavionska raketa, ali je takođe efikasan protiv kritičnih infrastrukturnih ciljeva, kao što su mostovi i elektrane, omogućavajući veću ofanzivnu fleksibilnost, što čini avion “jedinstvenim” u taktičkim, strateškim i operativnim ulogama.

Kao rezultat toga, bombarder će biti jedan od retkih aviona kompatibilnih sa neuhvatljivom raketom Machzhal Kh-47, brzine 10 Maha, koju je predstavio ruski predsednik Vladimir Putin.

Vladimir Putin na kongresu ruske dijaspore

alo.rs

Prema vojnom stručnjaku Juriju Knutovu, Tu-22M3M je predvodnik nove strategije projektovanja sile.

Pored toga, bombarder će verovatno moći da sleti na većinu terminala koristeći tačke poletanja. Na ovaj način, Tu-22M3M se može poslati u Krim u Crnom moru, gde redovno ulaze severnoamerički razarači.

U tom slučaju, ako se tenzije povećaju, prisustvo bombardera Tu-22M3M biće izuzetno “neprijatno” iznenađenje za američku mornaricu, kažu mediji.

Očekuje se da će rusko ratno vazduhoplovstvo primiti prve bombardere Tu-22M3M 2021. godine, dok će desetine Tu-22M3s biti unapređeno paketom za nadogradnju M3M.