Severni tok
EPA/AP
Severni tok

EPA/AP

Severni tok, Foto: EPA/AP

Može li Moskva završiti gasovod “Severni tok 2” uprkos američkim sankcijama? „Nikada ne recite nikad“, kaže Gasprom

Ruski gasovod “Severni tok 2” vredan 10 milijardi dolara, koji će prenositi gas do Nemačke našao se pod sankcijama Vašingtona, a američki zvaničnici tvrde da Moskva ne može da završi projekat. "Nikada ne recite nikad", odgovorio je Gasprom.

Kongres SAD je u decembru sankcionisao gasovod “Severni tok 2”, zajednički projekat ruskog energetskog giganta Gasproma i pet evropskih kompanija. Stejt Department je dao ultimatumom evropskim firmama koje rade na projektu rečima: „odmah prestanite sa aktivnostima vezanim za izgradnju“.

Upozorenje je bilo dovoljno da zastraši švajcarske firme, a za one koji su odoleli Vašington sprema novi talas kazni, objavili su nemački mediji.

Budući da je ostalo da se izgradi još oko 160 kilometara cevi, američki ministar energetike Dan Bruilet je rekao u subotu da će “kašnjenje biti veoma dugo, jer Rusija nema potrebnu tehnologiju“ da završi cev bez švajcarske firme.

“Nikada ne recite nikad”, odgovorio je u nedelju portparol „Gasproma“ Sergej Kuprijanov, govoreći za ruski poslovni list RBK.

Američke sankcije su možda su odložile završetak naftovoda, ali Kuprijanov će verovatno biti u pravu. Ruski ministar energetike Aleksandar Novak najavio je krajem prošle godine da će preostalih 160 kilometara završiti sama Rusija. Moskva sada procenjuje da će gasovod biti završen najkasnije početkom 2021. godine.

Rusija i SAD

Printscreen/YouTube

Foto: Printscreen/YouTube

Kada bude gotov, Severni tok 2 će snabdevati Evropu sa 55 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje, uz 55 milijardi kubika koji se već pumpaju godišnje kroz Severni tok još od 2011. Njegov završetak pretvorio bi Nemačku u regionalno gasno čvorište, čime bi se Vašigton izbacio iz igre.

Trampova administracija pokušala je da udalji evropske zemlje od ruskog gasa obećavajući tečni prirodni gas (LNG) koji se dovozi preko Atlantika.

Međutim, ponuda se susrela sa malim interesovanjem u Evropi zbog većih troškova u poređenju s ruskim proizvodom. Dok je Poljska pojačala uvoz američkog gasa, nemačka kancelarka Angela Merkel kritikovala je američke sankcije i obećala da će projekat Severni toka 2 biti dovršen.

Jedine evropske države koje su uz Vašington su Ukrajina i Poljska, koje trenutno Rusiji naplaćuju tranzitne takse za korišćenje podzemnih cevovoda na svojoj teritoriji.