Učionica klupa škola
Dejan Briza
Učionica klupa škola

Dejan Briza

Ilustracija, Foto: Dejan Briza

Sindikati zaposlenih u javnih službama u Hrvatskoj najavili su juče, nakon neuspelih pregovora s Vladom, štrajk u svim javnim službama, od škola do bolnica, za 28. novembar, s tim da bi se obustava rada provodila svake nedelje po jedan dan do ispunjenja sindikalnih zahteva za povećanje plata.

Pročitajte još:

 

"Potplaćeni"

“Vlada nije prihvatala argumente da su zaposlenici u javnim službama potplaćeni i da ne bi smeli da zaostaju sa svojim primanjima za standardom u RH. Vladina ponuda za 3-postotno povećanje osnovice plata u 2019. je poražavajuća i ponižavajuća te jasno pokazuje da Vlada ne ceni zaposlenike u javnim službama”, utvrdila je tim povodom Sanja Šprem, predsednica Sindikata hrvatskih učitelja, i navela kako su sindikati javnih službi počeli s nacionalnom kampanjom za povećanje osnovice i bolji standard zaposlenika u javnim službama te da štrajk nije jedini instrument pritiska na Vladu.

Branimir Mihalinec, predsednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, rekao je kako će sindikati na vreme i skladno zakonu najaviti poslodavcima koliko će trajati štrajk taj dan.

Škola učionica prazna učionica

Profimedia

Ilustracija, Foto: Profimedia

“Serija od puno manje udaraca može dovesti do razgovora i konačnog rešenja”, rekao je i pojasnio kako sindikati traže rast plata od 5,8 posto jer je tolika i projekcija rasta plate u RH u idućoj godini. Jadranka Dimić, predsednica Sindikata socijalnog rada, naglasila je kako razlog štrajka nisu isključivo plate, nego i to što građani putem velikih doprinosa i poreza za zdravstvo, socijalnu pomoć i obrazovanje zaslužuju i kvalitetnu uslugu.

Plata učiteljice s 35 godina staža 100 kuna niža od prosečne u Hrvatskoj

Izračun Sindikata Preporod pokazuje da učiteljica iz Zagreba sa 35 godina radnog staža ima platu od oko 6.100 kuna, odnosno stotinak kuna nižu od prosečne državne plate, koja iznosi 6.206 kuna, i čak 1.100 kuna nižu od prosečne plate u Zagrebu, koja je trenutno 7.235 kuna.

 

U Sindikatu Preporod napominju i kako je u novembru 2008. osnovica za plate iznosila 5421,54 kune, koliko i sada, ali je litar benzina 95 koštao 6,80 kuna.

Prosečna plata visokoobrazovanih 2016. iznosila je 8367, dok je u obrazovanju ona bila 6192 kune.

Komentari (1)

Aleksandar

20.11.2018 15:45

Prošle nedelje vaspitači u vrtićima DISKRIMINISANI, sada opet nastavnici, učitelji, profesori, pa će opet svi radnici u državnim službama do Nove godine opet biti diskriminisani. I svi su diskriminisani, samo radnici NISU, deca u školama NISU, radnici kod privatnika NISU, plate u privatnom sektoru NISU. A samo su državne jasle DISKRIMINISANE.