Serija udara iz dubine zemlje, zemljotresi od Slovačke do Turske upalili alarme, seizmolozi tvrde: Pomerila se ploča!

Kako je EMSC objavio, oko podneva je Hrvatsku pogodio novi razoran zemljotres, sa epicentrom kod Petrinje, a magnituda je bila čak 6.3 stepeni po Rihteru.
Silovit udar iz dubine zemlje osetio se širom regiona, pa i u Beogradu, gde su brojni građani prijavili da su osetili ljuljanje zgrada. Prijave su stizale celog dana iz svih delova prestonice, od Karaburme, preko Konjarnika, Železnika. Slične uznemirene prijave stigle su i iz drugih gradova u Srbiji, među kojim i Novi Sad.
Zemljotres se osetio i u Slovačkoj
Nekoliko slovačkih regiona potresao je danas zemljotres koji je imao epicentar u Hrvatskoj, potvrđeno je iz Instituta za nauku o Zemlji.
Potresi koji su se osetili u Bratislavi, Trnavi, Samorini i Nitri pratili su zemljotres sa epicentrom Petrinji koji se dogodio oko podneva, prenosi slovačka agencija Tasr.

Bilo je oko 50 izveštaja u vezi sa potresom, uglavnom sa viših spratova zgrada.
Ljudi u pogođenim mestima uglavnom su primetili da podrhtavaju ključevi u bravama, lusteri, roletne i ukrasi za jelke.
Ipak, nema izveštaja o povređenima ili šteti.
Zemljotres i na Kritu
Zemljotres jačine 3,7 stepeni registrovan je osamdesetak kilometara od Herakliona na Kritu.
Prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra, epicentar zemjotresa bio je na dubini od dva kilometra osam kilometara od Georgiopulusa na Kritu.
Potresi i u Turskoj
Zemljotres jačine 5,3 stepena pogidio je pre dva dana istokčni deo turske, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar.
Epicentar zemljotresa je, prema saopštenju, bio na dubini od 2 kilometra, prenosi Rojters.
"Pomerila se ploča"
Prvi snažni potres zabeležen je u Hrvatskoj u ponedeljak u 6 sati i 28 minuta od 5 stepeni po Rihteru, koji je zatresao Petrinju i Sisak, a osetio se i u Zagrebu i okolini, popratila dva slabija podrhtavanja. Jedno u 7 sati i 49 minuta, a drugo u 7 sati i 51 minutu, magnitude 4,7 i 4,1 prema Rihteru.

Prema izveštajima zagrebačke Seizmološke službe na PMF-u, potresi su imali hipocentar, odnosno mesto potresa u Zemljinoj unutrašnjosti ispod epicentra, pet kilometara od Petrinje, u opštini Pokupsko, na dubini od oko 10 kilometara.
Kako su objasnili hrvatski seizmolozi, do potresa u Hrvatskoj je došlo zbog pomeranja tektonskih ploča.
Jedan od tektonskih raseda, odnosno rascep između dve tektonske ploče, prolazi tačno preko Hrvatske obale i zapadnog Balkana, zbog čega su potresi menje ili veće snage uobičajena pojava na zapadnim delovima Balkana, preko Grčke i Turske.
- To je uobičajena dubina potresa za područje Hrvatske. Da je potres bio plići, bliži površini, šteta bi bila puno veća. Ovako on izgubi na snazi dok se probija prema površini - objasnio je Fiket, inače inženjer fizike i zamenik šefa Seizmološke službe. Dodao je da je jučerašnji potres u epicentru zapravo trajao relativno kratko, samo tri sekunde, kako se može videti na nekim nadzornim snimcima s područja.
